Televizoare cu FISE pentru bolnavii internaţi în spital

De acum înainte, pacienţii care vor dori să se uite la televizor în spital vor trebui să plătească.
Romania TV
03 mai 2012, 07:52
Televizoare cu FISE pentru bolnavii internaţi în spital

Managerul Spitalului de Pneumoftiziologie din Baia Mare a venit cu o idee pentru a scoate bani pentru factura la electricitate.

De acum înainte, pacienţii care vor dori să se uite la televizor, vor putea să o facă numai cu fise. Astfel, cine va dori să vadă ştiri sau filme o va putea face la televizoarele cu fise care vor fi instalate în saloane, după ce până acum pacienţii aveau posibilitatea de a-şi aduce de acasă propriile aparate.

O oră de vizionare va costa 2,5 lei, dar televizoarele vor funcţiona doar cu fise de 5 lei, pentru două ore. Astfel, factura la electricitate se va diminua, pentru că pacienţii nu vor mai folosi mai multe televizoare odată, iar conducerea spitalului va putea face economii.

Pentru moment, în saloane vor fi instalate 20 de televizoare, urmând ca în perioada următoare fiecare dintre cele 75 de saloane să aibă propriul televizor cu fise.

Investiţia nu aparţine spitalului, ci unei firme private care a făcut un parteneriat cu unitatea sanitară.

Sisteme similare de teleizoare cu plată există şi la Spitalul de Boli Infecţioase din Braşov, şi la Spitalul Clinic Judeţean din Târgu-Mureş.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Țara unde fostul fotbalist din SuperLigă își deschide afacerea cu care dă o importantă lovitură financiară. Locația se află într-una dintre cele mai frumoase zone din lume
Capital.ro
Regulă nouă pentru gunoi. Amenzi de 30.000 de lei pentru persoanele fizice: Vom monta camere
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Impozit locuință de la 1 ianuarie 2026. Cum cresc taxele la apartamente și case CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu