ATENTAT cu camion capcană în Siria. Cel puţin 23 de morţi

Cel puțin 23 de persoane, în cea mai mare parte combatanți ai grupării rebele islamiste Ahrar Al-Cham, au fost uciși luni într-un atentat cu camion capcană în orașul Alep, în nordul Siriei, a indicat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO).
Romania TV
25 ian. 2016, 17:31
ATENTAT cu camion capcană în Siria. Cel puţin 23 de morţi

Potrivit OSDO, ”un kamikaze la bordul unui camion capcană a forțat un baraj rutier la intrarea în cartierul general al grupării Ahrar Al-Cham din districtul Soukkari (al orașului Alep) și a detonat explozibilul din vehiculul său”.

Nouăsprezece combatanți ai grupării rebele au pierit, precum și patru civili, a precizat Rami Abdel Rahman, șeful OSDO, organizație neguvernamentală ce sprijină pe o largă rețea de militanți și surse medicale din Siria, aflată în război de aproape cinci ani.

Bilanțul victimelor ar putea să crească după distrugerea a trei clădiri în explozie. Într-una dintre clădiri se aflau prizonierii grupării, care sunt probabil morți, a precizat OSDO. Sunt date de asemenea dispărute persoane sub dărâmăturile celorlalte două clădiri distruse.

Atacul nu a fost deocamdată revendicat. Devastat de lupte începând din 2012, orașul Alep este divizat între cartiere proregim și cartiere rebele. Ahram Al-Cham este o puternică miliție apropiată Frontului Al-Nosra, ramura siriană a rețelei Al-Qaida.

De la izbucnirea conflictului în Siria, 260.000 de persoane au murit și alte câteva milioane s-au refugiat din țară.

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Produsul ieftin care te scapă de bătături și de călcâie crăpate. Mulți români îl au în baie, dar puțini știu că face minuni pentru picioare
Capital.ro
George Simion e gata să-și dea demisia. Călin Georgescu îi ia locul: Toate scenariile sunt pe masă
Playtech.ro
Indicatorul rutier neînţeles de şoferi. Este nou şi oferă un detaliu important românilor
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Viorel Lis se simte tot mai rău. Anunț alarmant făcut de Oana
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Fenomen meteo rar surprins în România! Meteorologii au anunțat zonele vizate
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Cine va fi viitorul președinte al României? Date oficiale: Alegerea înțeleaptă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Se dau 200 de euro din partea statului: Românii trebuie să depună documentele cât mai repede
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică