Pentagonul anunţă creşterea prezenţei militare în România

Secretarul american al Apărării, Ashton Carter, urmează să prezinte marți proiectul de buget al Pentagonului pentru 2017, cu finanțări suplimentare pentru a lupta împotriva grupării Statul Islamic, noi mini-drone și întărirea prezenței americane în Europa de Est, în special în Estonia și România, transmite AFP.
Alina Costache
02 feb. 2016, 04:24
Pentagonul anunţă creşterea prezenţei militare în România

Un responsabil din cadrul Departamentului Apărării a făcut cunoscut luni că bugetul de bază al Pentagonului pentru anul fiscal 2017 (1 octombrie 2016 — 30 septembrie 2017) se va ridica la 524 de miliarde de dolari, în creștere cu 59 de miliarde de dolari în raport cu anul precedent.

Bugetul va include numeroase „fonduri pentru operațiuni în străinătate”, cu scopul de a finanța operațiunile sale în Afganistan și lupta împotriva grupării SI.

Un alt responsabil, care a dorit să își păstreze anonimatul, a precizat că bugetul va include 7 miliarde de dolari numai pentru combaterea jihadiștilor din SI, în creștere cu 35% în raport cu anul precedent.

Bugetul militar al Statele Unite este cel mai important din lume și depășește chiar bugetele de apărare însumate ale altor opt armate mari.

Ashton Carter va sublinia marți „mediul de amenințări” mișcător, în special cu Rusia după ce a anexat Crimeea în 2014, a adăugat primul responsabil militar care și el a dorit să păstreze anonimatul.

Acesta a menționat că secretarul Apărării va anunța o întărire în consecință a prezenței militare americane în Europa de Est, în special în Estonia și România, pentru a face față amenințării ruse.

Ashton Cater să pregătește, de asemenea, să dezvăluie noi aparate care până în prezent au fost strict secrete, mici drone capabile să zboare în formație, potrivit unui alt responsabil din cadrul Pentagonului.

Bugetul va detalia, totodată, planurile Pentagonului pentru avionul de atac la sol A-10: acest aparat dezvoltat în anii 1970 urma să fie retras, dar a devenit un instrument foarte prețios în lupta împotriva jihadiștilor și cariera sa va fi astfel prelungită.

Secretarul Apărării va lua cuvântul marți dimineață la Washington, iar bugetul complet al apărării va fi dezvăluit săptămâna viitoare.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cei mai bogați patroni din fotbalul românesc, lovitură de milioane de euro. Ce arenă au cumpărat în Europa
Capital.ro
Călin Georgescu și George Simion, refuz total. Tot planul și speranțele privind „turul 2 înapoi” s-au năruit
Playtech.ro
Când poate fi demolată o construcție ridicată fără autorizație, chiar dacă e pe teren privat
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
După venirea lui Moruțan, Craioveanu a spus cine a fost ”ultimul geniu” al Rapidului: ”Senzațional, la alt nivel!”
MediaFlux
Românii vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Schema care ar putea înlocui plafonarea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil