Mircea Diaconu nu renunţă la postul de ministru. Continuă procesul cu ANI

Mircea Diaconu, ministrul propus al Culturii, s-a răzgândit şi nu renunţă la procesul cu ANI, privind incompatibilitatea funcţiilor de manager de teatru şi de parlamentar. Zilele trecute, Diaconu a declarat că nu va face recurs, mulţumindu-se cu decizia curţii de apel care spunea că situaţia de incompatibilitate nu i se poate imputa lui, personal, ci angajatorului.
Romania TV
04 mai 2012, 15:50
Mircea Diaconu nu renunţă la postul de ministru. Continuă procesul cu ANI

În septembrie 2011, Curtea de Apel a dat câştig de cauză Agenţiei Naţionale de Integritate, care îl declarase incompatibil pe Mircea Diaconu, pentru că a deţinut pentru o perioadă de timp atât funcţia de senator cât şi pe cea de director de teatru.

Diaconu a făcut recurs la această decizie, dar în ultimele zile, după ce a fost nominalizat să ocupe un portofoliu în cabinetul Victor Ponta a spus că renunţă la acest proces, subliniind faptul că nu se pune problema unei compatibilităţi, deşi tocmai asta spunea decizia Curţii de Apel.

Între timp s-a răzgândit, procesul continuă, iar recursul va avea termenul de judecată pe 8 mai. De subliniat că până la o decizie finală în cazul acestui recurs, Mircea Diaconu are dreptul legal să deţină atât funcţia de senator, cât şi pe cea de ministru în cabinetul Victor Ponta.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Universitatea Craiova – U Cluj, cu al 3-lea trofeu pe masă! Niciodată nu s-a întâmplat așa ceva în fotbalul românesc
Capital.ro
Clienții, rugați să plătească doar cu cardul, chiar și sume mici. Magazinul care încearcă să scape de numerar
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Obligatoriu până la 26 mai 2026! Răsturnare privind decizia ANAF ca persoanele fizice cu venituri din drepturi de autor să emită facturi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi