Panică la Târgu Jiu. Un bărbat a dat foc primăriei

Piromanul este în vârstă de 55 de ani şi se afla în stare de ebrietate. Christian Ciocan a declarat la RTV că în urma acţiunii sale uşa primăriei a ars în întregime.
Romania TV
12 nov. 2011, 10:43
Panică la Târgu Jiu. Un bărbat a dat foc primăriei

Panică la primăria Târgu Jiu, după ce un bărbat a aruncat cu benzină în sediul instituţiei. Acelaşi individ a incendiat mai multe garaje în această dimineaţă.

Poliţia l-a reţinut şi spune că este vorba despre un bărbat în vârstă de 55 de ani, care se afla sub influenţa băuturilor alcoolice. Christian Ciocan, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Române, a declarat la RTV că acesta a aruncat cu substanţe inflamabile în uşa primăriei, care a ars aproape în întregime, în ciuda intervenţiei prompte a paznicilor.

Bărbatul locuia într-un garaj, iar supărarea sa a venit din faptul că proprietarul l-a anunţat că în această dimineaţă trebuie să-şi părăsească adăpostul. Atunci, el a incendiat locul, după care s-a îmbătat şi a pornit spre sediul primăriei, pe care a încercat să-l incendieze.

Întreaga acţiune s-a desfăşurat sâmbătă dimineaţa, în jurul orei 5.

Într-un comunicat postat pe site-ul Poliţiei Române se arată următoarele: „În dimineaţa acestei zile, la ora 04:59, ofiţerul de serviciu din cadrul Primăriei Târgu-Jiu, a sesizat Poliţia municipiului Târgu-Jiu, despre faptul că persoane necunoscute au aruncat cu o substanţă inflamabilă asupra uşii de acces în instituţie.

Imediat la faţa locului au ajuns poliţiştii din cadrul I.P.J. Gorj, care, împreună cu lucrători ai primăriei au stins incendiul, fără a se înregistra victime sau pagube materiale majore. O echipă operativă complexă din cadrul I.P.J. Gorj, formată din poliţişti ai Serviciului de Investigaţii Criminale, specialişti criminalişti şi poliţişti din cadrul Poliţiei Municipiului Târgu-Jiu au demarat de urgenţă activităţile specifice de cercetare şi investigare pentru identificarea suspecţilor şi lămurirea împrejurărilor în care a avut loc evenimentul.

În jurul orelor 07:30, poliţiştii l-au depistat pe principalul suspect pe raza municipiului Târgu-Jiu. Cel în cauză, L.M., de 55 ani, din oraşul Călan, judeţul Hunedoara, a fost condus la sediul I.P.J. Gorj pentru audieri”.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Prima plecare de la U Craiova, după 1-5 cu Dinamo! Oltenii îi caută înlocuitor. Exclusiv
Capital.ro
România, în fața unei posibile crize a carburanților. Dumitru Chisăliță avertizează. Ce se poate întâmpla cu motorina în următoarele săptămâni
Playtech.ro
Cele mai populare prenume din România. Numele care se află în top de zeci de ani
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Fostul mare mijlocaș al Stelei a refuzat-o de două ori pe Dinamo: ”A venit Mircea Lucescu să mă convingă”
MediaFlux
A treia dronă rusească doborâtă de MApN după ce a intrat pe teritoriul României. Președintele Nicușor Dan, anunț de ultim moment
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România