Delfin mort, descoperit pe o plajă din Mamaia. Specialistii în alertă, se tem să nu fie vorba de un virus VIDEO

Specialiştii în mediul marin sunt în alertă! Se tem de izbucnirea unei epidemii printre delfini, după ce un exemplar a fost găsit mort pe plaja din Mamaia. Ei se tem să nu fie vorba despre un virus.
Romania TV
21 feb. 2016, 10:08
Delfin mort, descoperit pe o plajă din Mamaia. Specialistii în alertă, se tem să nu fie vorba de un virus VIDEO

Un delfin a fost găsit pe plaja de la Mamaia Nord de un bărbat care îşi plimba câinele. A dat alarma, iar specialiştii au venit imediat la faţa locului. Delfinul, o femelă de 150 de kilograme, face parte din aceeaşi specie cu vedetele Delfinariului Constanţa. Potrivit România TV, mamiferul a fost examinat de specialişti, iar oamenii se tem să nu fie vorba despre un virus care ar putea ucide mai multe exemplare.

„Exista si cateva semne pe corpul acestui animal care ne duc cu gandul la virusi si bacterii… pot cauza epidemii. sunt in marea neagra doua astfel de epidemii, una în jurul anilor 97 şi una la începutul anilor 2000, şi au avut ca  rezultat mii de delfini esuati, morti”, spune un specialist în mediul marin.

Totodată, ei cred că delfinul ar fi putut să moară şi prins în plasele braconierilor. Cauza exact a morţii va fi însă stabilită cu ajutorul unui medic de la Direcţia Sanitar Veterinară.

Zilele trecute, imagini rare cu delfini au fost surprinse în largul mării la Constanţa de câţiva turişti. Mamiferele marine au sărit înaintea ambarcaţiunii şi au oferit un spectacol unic tinerilor. Delfinii nu s-au speriat de zgomotul bărcii, ba dimpotrivă, au înotat în faţa ambarcaţiunii. VEZI: Imagini rare cu delfini surprinse în largul mării, la ieşirea din portul Constanţa VIDEO

Imaginile filmate de tineri au fost postate pe Facebook, iar în câteva ore au strâns peste 20.000 de aprecieri.

Delfinii şi-au mai făcut apariţia şi în portul Tomis.

Vezi şi: Momente uluitoare. Un delfin a salvat un smartphone din Ocean şi i l-a înapoiat proprietarei VIDEO

 

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce priorități are Raluca Zenga de când a divorțat. Fosta soție a lui Walter Zenga și-a schimbat complet traiectoria vieții
Capital.ro
Datele „anonime” nu mai sunt atât de sigure: ce riscuri ascunse ignoră companiile
Playtech.ro
Comunele din România mai mari decât multe orașe. Au zeci de mii de locuitori și o duc bine din punct de vedere economic
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă pe plajele din Grecia! Un pește extrem de periculos și toxic ajunge la mal și mușcă turiști
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?