Marius Badea (Lactate Brădet), explicaţii despre cei şapte angajaţi cu E-coli: Oamenii nu bagă mâna în produse

Cei șapte angajați de la Lactate Brădet purtători de E-coli lucrau la partea de produse ambalate și nu ar fi putut intra în contact cu brânza, a declarat miercuri, într-o conferință de presă, Marius Badea proprietarul Lactate Brădet.
Filip Stan
16 mart. 2016, 12:54
Marius Badea (Lactate Brădet), explicaţii despre cei şapte angajaţi cu E-coli: Oamenii nu bagă mâna în produse

„Analizele cele mai recente ale angajaților noștri, analizele legale pe care le cere statul român, sunt bune. Nici un angajat nu este bolnav conform legislației române pe care funcționăm. Tot personalul are cursuri de absolvire, sunt școliți toți angajații noștri. Colaboratorii noștri din Italia și Germania au făcut analizele din probele pe care le aveau la vânzare. Buletinele de analiză sunt toate negative. Renumita brânză care a fost găsită cu probleme în magazin a avut contraprobă la noi la fabrică și a fost trimisă la expertiză în Germania. Rezultatele la acea brânzică sunt și ele negative. Deci trebuie căutat unde s-a infectat și ce s-a întâmplat. Și analizele făcute în laboratoarele românești sunt tot negative la produsele luate de la noi din fabrică. Suntem singura firmă care a cerut să se facă analize de E-coli personalului. Aceste analize nu sunt cerute. După ce le-am făcut ni s-a spus că nu trebuia să le fac pentru că nu sunt elocvente. La copiii de peste doi ani oricine poate fi purtător. Au ieșit șapte buletine de analiză cu purtători de E-coli în cazul unor angajați. Oamenii nu bagă mâna în produse. Am întrebat ce tratament să facem. Nu ne-a răspuns nimeni. Toate produsele noastre sunt bune. Dacă ar fi fost produsele, nu ar fi fost o epidemie. Cei șapte angajați lucrau la partea de produse ambalate nu pe brânzeturi, nu au avut contact cu acea brânză”, a spus patronul Bradet.

În urma informațiilor referitoare la brânza cu E-coli aparținând Lactate Brădet, compania a pierdut 500.000 de lei, a precizat Marius Badea, potrivit Agerpres.

Conform datelor transmise de Direcția de Sănătate Publică (DSP) Argeș către Ministerul Sănătății și Instituția Prefectului Argeș, bacteria E-coli a fost depistată în probele recoltate de la mai mulți angajați ai societății Lactate Brădet.

Șapte dintre cele 19 probe de coproculturi recoltate de la angajații Lactate Brădet au fost pozitive pentru cel puțin unul dintre tipurile de E-coli patogen, iar în trei dintre cazuri au fost identificate genele care provoacă sindromul hemolitic uremic, confirmat în cazul mai multor copii din Argeș.

Rezultatele au fost pozitive și la două dintre cele șapte probe recoltate de la angajații unui furnizor al Lactate Brădet, societatea Agrostar Farmex, într-un caz fiind identificate genele care provoacă sindromul hemolitic uremic.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Dan Șucu, comunicat dur la o zi după ce Stanciu a ratat penalty în minutul 90+9. A fost trasă o linie cât se poate de clară
Capital.ro
Obligație pentru asociațiile de proprietari. Anunț de la Primărie: Oferim gratuit material antiderapant. Deszăpezirea intră în responsabilitatea lor
Playtech.ro
Impozitul auto în 2026: Noua formulă de calcul aduce creșteri masive, iar mașinile hibride pierd avantajele fiscale
Adevarul
Impozit cât două salarii medii pentru un apartament minuscul. Explicațiile unui specialist
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLigă îl atacă pe primar: ”E strigător la cer! Trebuie un semnal de alarmă ca să facă el ceva, sunt probleme foarte mari, e vorba de respect”
MediaFlux
Un important lider UE rupe rândurile. Vrea să reia relația cu Putin și cu Rusia
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend