Capitala, în PERICOL de a rămâne fără semnal la telefonul mobil

Lovitură pentru cei care folosesc telefonul mobil: Capitala riscă să nu mai aibă acoperire în reţelele mobile. Asta pentru că o nouă lege votată deja de senatori impune o distanţă minimă de 500 de metri între antenele GSM şi creşe, şcoli, spitale şi căminele de bătrâni, pentru a proteja sănătatea copiilor şi a persoanelor în vârstă. Ministerul Comunicaţiilor avertizează, însă, că acoperirea Bucureştiului cu semnal de telefonie mobilă ar fi astfel imposibil de realizat, informează România TV.
Filip Stan
23 mart. 2016, 15:01
Capitala, în PERICOL de a rămâne fără semnal la telefonul mobil

În scurtă vreme, bucureştenii ar putea să rămână fără semnal la telefonul mobil. Acest lucru ar fi posibil pentru că o lege care a trecut deja de Senat interzice amplasarea antenelor GSM în apropierea şcolilor, spitalelor sau centrelor de îngrijire ale bătrânilor. Altfel spus, în scurt timp ar putea dispărea majoritatea antenelor GSM din Bucureşti.

Promotorii legii spun însă că măsura este benefică pentru sănătate.

Această idee mi-a venit ca urmare a cerinţelor din Administraţia Publică Locală, ca urmare a unui fapt concret: nivelul foarte mare al radiaţiilor lângă o unitate şcolară. Faptul că da, mutarea acestor antene presupune anumite costuri, eu cred că orice alte lucruri primează în faţa dreptului la sănătate„, a declarat Diana Tuşa, deputat PNL.

Ministerul Comunicaţiilor a transmis spre Senat un punct de vedere prin care avertiza că aplicarea propunerii ar duce de fapt la efecte mai grave asupra sănătăţii şi ar face şi imposibilă comunicarea în reţelele de telefonie mobilă în Bucureşti.

Acoperirea Bucureștiului cu semnal de telefonie mobilă ar fi imposibil de realizat, capacitatea și calitatea rețelelor de telefonie mobilă ar scădea drastic, nivelul semnalului de telefonie mobilă va crește semnificativ în proximitatea stațiilor de telefonie mobilă, puterea de emisie a telefonului va crește, consecinţa fiind creșterea ratei de absorbție specifice„, potrivit Ministerului Comunicaţiilor.

Altfel spus, transmite Ministerul, cu un semnal mai prost, un telefon mobil îl radiază mai mult pe utilizator. Legea urmează să intre în dezbatere şi în Camera Deputaţilor, care este cameră decizională.

Citeşte şi Cum reduci efectele nocive ale telefonului mobil

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Adrian Mutu, la un pas de a prelua o națională de top. „7 jucători din Anglia și 5 din Franța!”
Capital.ro
Elena Udrea face dezvăluiri despre Siegfried Mureșan. Fostul ministru: „Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat”
Playtech.ro
40 de grade și nopți tropicale. De ce România este mai puțin pregătită decât Franța pentru canicula extremă
Adevarul
Moscova, transformată în „fortăreață”. Cum își protejează Kremlinul elita cu sisteme S-500 și Pantsir
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bilanțul cutremurelor devastatoare din Venezuela a ajuns la 589 de morți. Oamenii caută prin ruine cu mâinile goale după supraviețuitori
iamsport.ro
Prunea s-a întâlnit cu Budescu la mare și a fost năucit: ”Abia vorbea”
MediaFlux
EXCLUSIV VIDEO Scandal în Sectorul 1 privind salubrizarea: Angajați Romprest, blocați într-un autobuz și presați să semneze cu Blue Planet, noul operator
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?