Udrea, „indignată” că Olguţa Vasilescu a fost scoasă cu cătuşe de la DNA: „Voi face plângere lui Petre Tobă”

Elena Udrea a precizat că este indignată de modul în care Lia Olguţa Vasilescu, primarul Craiovei, a fost scoasă cu cătuşe din sediul DNA. Fostul ministru a spus, la România TV că imaginea cu o persoană încătuşată creează în mintea oamenilor "percepţia de vinovăţie". Udrea a mărturisit că îi va face o vizită Olguţei Vasilescu, în Arestul Poliţiei Capitalei.
Iulian Tudor
30 mart. 2016, 17:05
Udrea,

Faptul ca un primar, o femeie, un politician a fost scoasa in catuse din sediul DNA mi se pare inadmisibil la momentul la care suntem deja dupa un an de dezbatere daca este posibil ca in Romania oamenii sa fie scosi incatusati din DNA, in conditiile in care, la momentul respectiv nu exista o hotarare de condamnare, de stabilire a vinovatiei. Cata vreme nu exista pericolul ca persoane respectiva, si aici vorbim de o femeie, sa se sustraga urmaririi, sa incerce sa fuga, sa se bata cu politistii, care este justificarea modului in care este tratata o astfel de persoana. Imaginea cu persoana incatusata, deja perceptia publica de vinovatie se creeaza„, a declarat Elena Udrea, la România TV.

O sa fac plangere pentru abuz in serviciu atat lui Petre Toba, in calitate de sef al Politiei Romane, pentru momentul in care am fost plimbata in catuse in public, cat si ministrului Toba, care permite asa ceva. Exista un ordin al ministrului de Interne, din 2006, care interzice expunerea publica a unei persoane incatusata ori in situatii umilitoare. Legea din Romania nu permite asa ceva„, a mai spus Udrea.

Fostul ministru a adăugat că miercuri a plecat către CEDO plângerea „pentru modul în care a fost tratată în perioada în care a fost arestată preventiv”.

Elena Udrea a scris şi pe Facebook despre reţinerea Liei Olguţa Vasilescu. „Sunt indignata de felul in care Lia Olguta Vasilescu a fost scoasa in catuse din sediul DNA. Da’ ce se putea intampla? Sa o ia femeia la fuga, sa bata politistii? Inca o data se dovedeste ca prezumtia de nevinovatie si considerarea demnitatii umane, pe care Europa striga catre noi sa le respectam, se aplica doar puternicilor zilei, care obtin despagubiri uriase de la televiziunivi sau rejudecarea unor procese, atunci cand pretind/considera ca li s-a afectat imaginea„, a scris Elena Udrea, pe Facebook.

Mai mult, spune fostul ministru, acuzaţiile care i se aduc Olguţei Vasilescu i se pot repoşa „oricărui om politic care a candidat vreodată sau a participat la alegeri”

Elena Udrea a mărturisit că îi va face o vizită Olguţei Vasilescu, în Arestul Poliţiei Capitalei, acolo unde şi ea a petrecut circa două luni.

Sunt parlamentar si membru in Comisia pentru drepturile omului. In aceasta calitate vreau sa-i fac o vizita la Arestul Central. Eu am fost acolo, am stat doua luni de zile. Voi merge sa o vizitez in primul rand ca femeie si ca o persoana care a trecut prin ce trece ea acum si din solidaritate.

Nu conteaza culoarea politica, ci nevoia unei societati normale, fara de care Romania nu poate avea viitor. Nu doar turnatorii pot decide soarta unui om! Este in puterea fiecaruia sa se opuna masinariei fricii„, a mai scris Udrea.

Lia Olguța Vasilescu a fost reținută, miercuri, de procurorii DNA sub acuzațiile de luare de mită (patru infracțiuni), folosirea autorității sau influenței în scopul obținerii de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite (trei infracțiuni) și spălare de bani. Ea urmează să fie prezentată, joi, Tribunalului București cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

CITEŞTE ŞI: Avocatul Olguţei Vasilescu: A fost AMENINŢATĂ că va fi denunţată de verişorul unui contracandidat la alegeri

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Cum vor intra fanii lui Dinamo la derby-ul cu FCSB. Anunț de ultimă oră al lui Andrei Nicolescu: „Strategie bazată pe niște calcule!”
Capital.ro
Un drept pe care multe familii nu îl cunosc. Ce pot solicita rudele după un deces, în funcție de țară
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Regulile care i-au revoltat pe angajați după reîntoarcerea la birou: „Dacă discuția e mai lungă de 5 minute, ieșiți pe hol”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Dan Șucu s-a decis și plătește 2.500.000 de euro pentru transfer
MediaFlux
Ce pensie primești dacă ai muncit 35 de ani cu un salariu de 4000 sau 5000 de lei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat