Marile magazine ar putea să plătească un impozit suplimentar în funcţie de venitul anual

Contribuabilii care desfășoară activități economice de natura supermarketurilor ar putea fi obligați la plata unei cote de impozit suplimentar în funcție de venitul anual, ajungând la 1,2% pentru sume care depășesc 50.000.000 euro, potrivit unei propuneri legislative depuse la Senat.
Alina Costache
07 apr. 2016, 10:26
Marile magazine ar putea să plătească un impozit suplimentar în funcţie de venitul anual

Proiectul modifică Codul fiscal în acest sens și a fost inițiat de 16 deputați PSD, PNL, UDMR, ALDE și neafiliați.

Potrivit proiectului, „contribuabilii care desfășoară activități economice de natura supermarketurilor vor fi obligați, pe lângă plata impozitului de 16% și la plata unei cote de impozit suplimentar în funcție de venitul anual astfel: 0,5% pentru suma ce depășește 3.000.000 euro pe an și 1,2% pentru suma ce depășește 50.000.000 euro pe an”, scrie Agerpres.

Inițiatorii au explicat, în expunerea de motive, că supermarketurile sunt magazine mari, oferă produse necostisitoare, au o mare varietate de mărfuri, iar magazinele mici desfac o gamă restrânsă de produse, în special alimentare, țigări și ziare și percep prețuri ridicate pentru a acoperi costurile înalte de operare și volumul redus de vânzări.

„În timp ce o mulțime de comercianți mici au pus lacătul pe ușă din cauza scăderii dramatice a vânzărilor, afacerile lanțurilor de retail din România merg ca pe roți. Românii muncesc din greu în străinătate, trimit bani în țară, iar patronii acestor mega magazine din afară își vând mărfurile în România și își duc profitul în țările lor, plătind taxe și impozite la fel ca micii comercianți din țara noastră. Suplimentar, ei percep de la furnizorii autohtoni o serie de taxe și comisioane pentru a le primi, depozita și desface marfa”, au motivat aceștia inițierea proiectului.

Ei susțin că este necesară introducerea unei „suprataxe pentru supermarketurile care depășesc o anumită cifră de afaceri și care implicit încasează un profit uriaș”.

Proiectul va intra în dezbatere la Senat, ca primă Cameră legislativă sesizată.

Citeşte şi Premierul Cioloş: Vom discuta un proiect de OUG pentru MAJORAREA SALARIILOR bugetarilor din a doua parte a acestui an

 

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Produsul românesc care l-a cucerit total pe Alibek Aliev. Transferat de la CFR Cluj, atacantul lui Bergodi recunoaște: ”E și foarte periculos”
Capital.ro
Nicuşor Dan l-a primit la Palatul Cotroceni pe preşedintele Israelului, Isaac Herzog. Discuțiile includ securitatea, economia și cooperarea bilaterală
Playtech.ro
Canicula lovește și facturile. De ce plătește România cea mai scumpă energie din Europa, explicația simplă
Adevarul
Tunelul Maramureș, de 2,4 kilometri, săpat în timp record. Cum au fost construite cele mai lungi tuneluri feroviare din România
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Soția și cei doi copii ai fotbalistului Lucas Trejo au fost găsiți morți în urma cutremurelor din Venezuela
iamsport.ro
Cine a fost liderul ”din umbră” al Generației de Aur: ”Un jucător de o inteligență rară! Avea voce în vestiar, spunea lucrurilor pe nume”
MediaFlux
Horoscop 29 iunie 2026. O zi a schimbărilor și a deciziilor definitive pentru toate zodiile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?