Phanianul a înjurat-o ca la uşa cortului pe preşedinta sud-coreeană: Prostituată, căţea turbată, femeie malefică

Coreea de Nord a lansat, vineri, o serie de injurii la adresa preşedintelui Coreii de Sud, Park Geun-hye, numind-o pe aceasta, între altele, prostituată, femeie malefică şi căţea turbată.
Filip Stan
08 apr. 2016, 10:32
Phanianul a înjurat-o ca la uşa cortului pe preşedinta sud-coreeană: Prostituată, căţea turbată, femeie malefică

Casacada de injurii la adresa şefului statului sud-coreean, Park Geun-Hye, a fost lansată de către Comisia pentru Reunificare Paşnică a celor două Corei (CRPC) şi este urmarea unei reuniuni în domeniul nuclear ce fusese prezidată săptămâna trecută de către preşedintele american Barack Obama. La acel summit a participat şi şefa de la Seul, Park Geun-Hye, fapt ce a înfuriat Phenianul.

Tensiunile între cele două Corei s-au acutizat considerabil după cel de-al patrulea test nuclear, din 6 ianuarie, test ce a fost urmat, în 7 februarie, de un test „deghizat” cu rachete balistice.

La începutul acestei săptămâni, un site-ul oficial nord-coreean a emis un film de propagandă care prezintă mai multe atacuri cu rachete împotriva președintei sud-coreene, Park Geun-hye. „Nu va găsi adăpost nici măcar SUA”, a adăugat purtătorul de cuvânt al Comisiei pentru Reunificarea Paşnică a celor două Corei (CRPC), referindu-se la preşedinta de la Seul.

Citeşte şi Coreea de Nord a încercat să lanseze o rachetă intercontinentală

Versiunea în limba coreeană a comunicatului de presă apare şi în limba engleză şi este chiar mai brutală, referindu-se la doamna preşedinte cu calificative ca „prostituata preşedintelui Barack Obama”, „căţea turbată” sau „femeie malefică”.  Vorbind despre cel mai sensibil subiect, acela al testelor nucleare ale coreii  Coreii de Nord, Phenianul a comparat atitudinea preşedintei de la Seul cu „o criză de epilepsie a unui maniac care caută confruntarea cu orice preţ”.

În comunicatul publicat de către agenţia oficială nord-coreeană, KCNA, CRPC a afirmat că insistenţa cu care doamna Park insistă ca Phenianul să abandoneze programul său nuclear demonstrează că este „cel mai prost şi încăpăţânat catâr, care nu înţelege cum se mişcă lumea. „Această femeie malefică a adus relaţiile între cele două Corei într-un impas total şi a sporit riscul izbucnirii unui război”, a mai scris CRPC, comparând comportamentul preşedintei cu cel al unui „câine turbat”.

La toate aceste provocări şi injurii, Seulul a reacţionat sancţionând diatribele Phenianului ca fiind „cuvinte vulgare şi incalificabile”.

Preşedinta Coreii de Sud a adoptat o linie dură faţă de Phenian imediat după testele din ianuarie, preluând controlul asupra campaniei de înăsprire a sancţiunilor împotriva Coreei de Nord şi promiţând un răspuns militar dur la orice provocare nord-coreeană directă.

DailyBusiness
Cum și-a petrecut Anca Alexandrescu, vedeta Realitatea Plus, concediul „pe austeritate” la malul mării
Spynews
Mara Bănică, vacanță fabuloasă în Maldive! Cazarea pe care a ales-o este un colț de rai și arată spectaculos | FOTO
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Dezvăluiri incredibile despre asasinul din Peretu! Vecinul lui Florin ”Bufică” rupe tăcerea: ”Era doar o chestiune de timp”
Capital.ro
Limite noi la bancomate. S-au impus praguri zilnice diferențiate la ATM. Câți bani cash mai poți retrage
Playtech.ro
Cui i-a lăsat Ion Iliescu întreaga sa avere. Pe cine ar fi numit în testamentul său ca unic moștenitor
Adevarul
Generalul Voinea, dezvăluire incendiară despre Ion Iliescu: „Era anchetat penal în decembrie 1989, dar îl voiau unii președinte”
wowbiz.ro
Avem ULTIMA fotografie cu Ion Iliescu înainte de a muri: Era slab și îmbătrânit Cum arăta fostul președinte
Evz.ro
Exclusiv. Artistul care a zguduit topurile din România, gata să dea din nou lovitura
Prosport.ro
Fortăreața de lux pe care Halep a plătit 600.000 de euro. Cum arată în detaliu vila campioanei
kanald.ro
Abia acum s-a aflat ultimul secret al lui Ion Iliescu! Interviul din presa rusă care scoate la iveală drama care i-a marcat existența fostului președinte
Cancan.ro
Nina nu va participa la înmormântarea lui Ion Iliescu. Care este motivul
Capital.ro
Proprietarii din blocurile vechi care trebuie să se mute. Tot mai mulți români sunt în pericol. Verificați anul!
StirileBZI
Impozite mai mari pentru români! Statul va taxa în funcție de cât de vechi, poluant și valoros este bunul tău
stirilekanald.ro
VIDEO Copil de 7 ani aflat în grija bunicii, mort în fața casei
Abia acum a avut voie să vorbească. Procurorul care l-a anchetat pe Ion cutremură România