Primul candidat care pierde sprijinul partidului la Primăria Bucureşti. Monica Macovei se delimitează de Ciprian Ciucu

M10 organizaţia Bucureşti retrage susţinerea candidatului Ciprian Ciucu pentru Primăria Capitalei. Partidul Monicăi Macovei îl acuză pe Ciucu că a negociat cu PNL.
Filip Stan
20 apr. 2016, 13:24
Primul candidat care pierde sprijinul partidului la Primăria Bucureşti. Monica Macovei se delimitează de Ciprian Ciucu

Update. „Am aflat că M10 mi-a retras sprijinul pentru candidatura la Primăria Bucureștiului. Am avut discuții cu Cătălin Predoiu înainte de nominalizarea lui Marian Munteanu. Discuțiile au avut loc în contextul nevoii de unitate a dreptei pentru câștigarea Bucureștiului și a rămas să ținem legătura. Precizez că discuțiile s-au derulat cu informarea conducerii M10 în timp real. Cred în continuare că trebuie să ne unim pentru a câștiga Bucureștiul”, a reacţionat Ciprian Ciucu tot pe Facebook.

M10 Bucureşti a decis să retragă susținerea pentru candidatura domnului Ciprian Ciucu pentru funcția de primar al Capitalei, din cauza negocierilor pe care acesta le poartă cu PNL în vederea unei posibile intrări în PNL, intenție pe care a recunoscut-o public şi pe care ne-a comunicat-o, anunţă pe Facebook partidul Monicăi Macovei.

„Fidel principiilor sale, M10 încurajează și susține candidaturile independente, dar nu poate fi de acord să susțină un membru PNL pentru nicio funcție publică în București sau un candidat care nu are nicio problemă să devină membru PNL. M10 ar fi putut înțelege ca dl. Ciucu să fie susținut și de alte formațiuni politice ca independent, dar nu poate fi acord cu negocieri pentru a deveni membru PNL.

M10 consideră cu tărie că îndepărtarea partidelor vechi de la putere și înlocuirea acestora, în timp, cu partide politice noi și curate reprezintă singura șansă de a îmbunătăți viața românilor.

M10 Bucureşti va continua strângerea de semnături necesare pentru Consiliul General al Primăriei Municipiului București”, mai precizează comunicatul.

Ciprian Ciucu a făcut propunerea „(vizează exclusiv Bucureștiul) de a fi susținut și de către PNL și de a organiza alegeri primare împreună cu PNL, M10 și USB pentru că așa vom avea mai multe șanse de a nu aduce în fruntea Bucureștiului cuplul Pandele-Firea. Ar fi o zi prea tristă pentru București”.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Daniel Oprița pune condiții conducerii Stelei pentru prelungirea contractului: „Vreau să fac pasul la Liga 1!”
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele actor a murit după o carieră de peste patru decenii. Era special pentru toată lumea
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă lucrezi în zilele libere legale. Cât trebuie să fii plătit conform legii
Adevarul
Confuzie la Washington și în Europa: Disputa privind adevărata origine a planului de pace pentru Ucraina declanșează o ruptură politică
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
Ioana este infirmiera care și-a pierdut viața într-un spital din Teleorman! Femeia a suferit un AVC imediat ce a încheiat tura de noapte: ,,A fost amenințată”
iamsport.ro
Fiul Luminiței Anghel își DISTRUGE părinții, după ce a ajuns să ceară bani pe TikTok: ”Copiii nu îți datorează nimic, nu au ales ei să se nască!”
MediaFlux
Cât de sănătoasă este pâinea cu maia. Mihaela Bilic dezvăluie adevărul despre cel mai căutat aliment al momentului
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume