Criză de vaccin antirabic, în mai multe spitale din ţară

Criză de vaccin antirabic în mai multe spitale din ţară. Pentru că Institutul Cantacuzino nu-l mai produce, directorii mai multor unităţi medicale judeţene se plâng că nu mai au cu ce să îşi trateze pacienţii muşcaţi de câini. La Gorj spre exemplu, din cele câteva doze rămase, sunt vaccinaţi doar cei care vin muşcaţi de vulpi sau şobolani.
Romania TV
16 mai 2012, 20:35
Criză de vaccin antirabic, în mai multe spitale din ţară

Medicii recunosc că în ultimele luni au trimis acasă mai mulţi pacienţi care au fost muşcaţi de câinii comunitari din oraş.

„Ne confruntam cu lipsa. Avem, totuşi, un stoc pe care îl folosim pentru cazuri deosebite cum ar fi muşcături de vulpe, de şobolani”, a declarat dr. Luminiţa Manea, medic Boli Infecţioase la Spitalul din Târgu-Jiu.

Conducerea spitalului Judeţean Târgu-Jiu a trimis deja o adresă prin care solicită Direcţiei de Sănătate Publică aprovizionarea cu fiole de vaccin antirabic. La rândul lor şi aceştia se confruntă cu probleme.

„Depindem de importatori pentru că, mentionez, institutul din România, respectiv Institutul Cantacuzino, nu mai produce acest vaccin”, a spus şi  Narcis Mărginean, purtător de cuvânt al spitalului.

De la sfârşitul lunii aprilie şi la spitalul judeţean Buzău dozele s-au terminat.

Lipsa vaccinului îi sperie din ce în ce mai mult pe oameni.

Problemele au apărut la scurt timp după ce Institutul Cantacuzino nu a mai primit autorizaţie de fabricare a acestui medicament. Cu toate acestea, Ministerul Sănătăţii a publicat pe site un anunţ prin care dă asigurări că situaţia se va rezolva.

DailyBusiness
Negociatori israelieni și Hamas vor discuta indirect la Cairo, duminică, planul lui Trump
Spynews
Cum a arătat nunta de 30 de minute a unei românce. Evenimentul emoționant a durat cât o pauză de masă | VIDEO
Fanatik.ro
Sorin Cârțu a explodat: „Vă e frică de Becali? Nu vă e jenă, rușine?” Atac furibund la adresa lui Istvan Kovacs după FCSB – Craiova 1-0. Exclusiv
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Elena Udrea. Toți românii se roagă pentru ea: Vă doresc tot binele din lume (VIDEO)
Playtech.ro
Ce conținea sucul CI-CO, băutura copilăriei: gust de citrice și un secret care expira în doar 7 zile
Adevarul
Țara care are nevoie de mai mulți militari: „Nu există nicio cale de a evita recrutarea obligatorie”
wowbiz.ro
Apariție neașteptată la înmormântarea Ioanei Popescu! Un bărbat apropiat din trecutul jurnalistei a venit să-și ia rămas-bun și a lăsat pe toată lumea fără cuvinte | EXCLUSIV
Economica.net
Noile magazine cu preţuri mici. Unde se vor mai deschide
Prosport.ro
Jucătoarea și-a pus silicoane și a adus-o în discuție pe Halep: „Sânii ei erau un handicap”
kanald.ro
Primul mesaj transmis de nepotul lui Nicolae Botgros de pe patul de spital. Care este starea sa de sănătate în prezent
Cancan.ro
Actorul de la Antena 1 a stat lipit de Gina Chirilă toată seara! El însurat, ea proaspăt îndrăgostită, dar… A păzit-o mai ceva ca un bodyguard!
iamsport.ro
Alex Dobre, DISTRUS în direct: 'Băi, nu ai și tu puțină minte?! În afară era amendat și i se lua banderola, nu are voie să facă niciodată asta!'
MediaFlux
Vârsta de pensionare va crește! Anunț de la vârful BNR
stirilekanald.ro
„Un gest criminal!” Mama Andreei Cuciuc face acuzații grave. E convinsă că moartea fetei nu a fost întâmplătoare: „O clipă de neatenție și viața ei s-a sfârșit”
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar