Peste 10 miliarde de euro, transferate din Portugalia către paradisurile fiscale

Peste 10 miliarde de euro au fost transferate din Portugalia către paradisurile fiscale între anii 2010 şi 2014, potrivit unor date publicate, vineri, de Guvernul de la Lisabona. Principalele centre offshore preferate de evazioniştii fiscali portughezi sunt Hong Kong, Bahamas şi Panama.
Iulian Tudor
29 apr. 2016, 17:10
Peste 10 miliarde de euro, transferate din Portugalia către paradisurile fiscale

Transferurile au crescut considerabil in perioada de varf a crizei economice, atunci cand Guvernul portughez a crescut impozitele. Astfel, in anii 2010 si 2011 au iesit din Portugalia circa 7,7 miliarde de euro, fata de numai 373 de milioane in 2014, potrivit Agerpres.

Publicarea acestor informatii readuce in atentie scandalul Panama Papers, respectiv dezvaluirea a milioane de documente care arata cum politicieni, oameni de afaceri si celebritati din lumea intreaga si-au ascuns averile prin paradisurile fiscale. Guvernul de la Lisabona a anuntat ca studiaza documentele ce fac referire la Portugalia, dupa ce mass-media a relatat ca in acestea se regasesc informatii despre oameni de afaceri si fosti ministri portughezi.

Dezvaluirile din Panama Papers au provocat si dezbateri pe scena politica portugheza, unele partide de stanga, care sprijina actualul guvern socialist, avertizand ca si insula portugheza Madeira este practic tot un paradis fiscal, desi ea nu se regaseste pe listele cu tarile sau teritoriile recunoscute pentru activitatile companiilor offshore.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Monica Bousquet, culturista care face furori la 64 de ani. Cum arată, de fapt
Capital.ro
Călin Georgescu a fost umilit: După ce semnezi controlul judiciar, nu se aude ruşinea, ci sunetul clopotelor
Playtech.ro
Lista echipamentelor auto obligatorii pe timp de iarnă. Ce trebuie să ai în mașină ca să eviți amenzile
Adevarul
„Haosul va începe”. Un sociolog rus anticipează sfârșitul lui Putin. „De îndată ce «șoimii» vor vedea că Rusia începe să piardă, îl vor dărâma”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce s-a ales de fata considerată cel mai frumos copil de pe Pământ
kanald.ro
O tânără a fost găsită fără suflare în camera unui hotel din Bali. Turista de 27 de ani consuma doar fructe crude și ajunsese la 22 de kilograme
Cancan.ro
CAUZA morții lui Marius Keseri. De ce boală suferea baterisul de la Direcția 5, de fapt
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Lovitură grea pentru pensionari și bugetari. Ce pregătește Guvernul Bolojan pentru anul viitor
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar