SUA ar putea desfăşura nave de război cu elemente antibalistice în mările din jurul Rusiei

SUA nu exclud desfăşurarea unor elemente ale sistemului lor de apărare antirachetă în mările Neagră, Baltică, Barents şi a Nordului, în timp ce ezită să ofere Rusiei garanţii în scris că preconizatul lor sistem antibalistic nu vizează potenţialul strategic rus, a declarat luni ministrul rus de externe Serghei Lavrov.
Romania TV
14 nov. 2011, 09:54
SUA ar putea desfăşura nave de război cu elemente antibalistice în mările din jurul Rusiei

Serghei Lavrov a făcut declaraţiile într-o conferinţă de presă susţinută la bordul avionului care îl transporta la Moscova de la Honolulu (Hawaii) unde a participat la summitul de Cooperare Economică Asia-Pacific (APEC), potrivit Agerpres.

„Evident, SUA nu exclud şi au recunoscut acest fapt chiar şi în faţa noastră că ar putea să desfăşoare nave de război cu elemente antibalistice în mările Neagră, Baltică, Barents şi a Nordului, dar rămânând pe poziţia formulată înainte: ‘Nu vă faceţi griji – toate acestea nu sunt împotriva voastră!’ – a afirmat Lavrov, subliniind că ‘partea rusă nu poate fi de acord cu o astfel de abordare’.

În conferinţa de presă susţinută anterior la Honolulu, preşedintele rus Dmitri Medvedev a spus că Rusia îşi va detalia cât de curând răspunsul la implementarea sistemului american antibalistic în Europa, recunoscând că nu s-a înregistrat niciun progres în negocierile ruso-americane în domeniul antirachetă, după cum a relatat luni dimineaţă agenţia de presă ITAR-TASS.

 

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Bolojan lovește în „băieții deștepți” de la Transelectrica. Foștii șefi, dați în judecată să returneze milioanele luate prin clauze abuzive
Capital.ro
Se dau 600 de lei pentru carburanți. Anunțul lui Daniel Băluță. Condițiile obligatorii pentru primirea banilor
Playtech.ro
De ce turiştii din Egipt nu ar trebui să folosească Uber sau inDrive? Cu ce au voie să călătorească străinii
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Mircea Lucescu, noi detalii despre starea lui de sănătate! Motivul pentru care selecționerului i s-a făcut rău: „Am simțit că nu mai pot respira”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bebeluș și-a pierdut viața după ce a înghițit o unghie falsă de a mamei! Incredibil ce a făcut tatăl lui atunci când a ajuns la spital
iamsport.ro
Atac la Adrian Mutu: ”Are creierul prăjit. Când îl văd ce debitează, schimb canalul”
MediaFlux
Se rupe coaliția! Grindeanu a anunțat
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj