13 „consilieri militari” iranieni au fost ucişi în ultimele zile în lupte care au avut loc în regiunea Alep

Treisprezece "consilieri militari" iranieni au fost uciși și 21 au fost răniți în ultimele zile în lupte care au avut loc în regiunea Alep din nordul Siriei, au anunțat sâmbătă mass-media iraniene, informează duminică AFP.
Iulian Tudor
08 mai 2016, 07:05
13

Acești „consilieri erau membri ai Gardienilor Revoluției, a declarat Hossein Ali Rezayi, un purtător de cuvânt regional al acestei armate de elită, agențiilor de presă Isna și Fars.

Aceasta este ce mai mare pierdere anunțată de Teheran după angajamentul său în conflictul sirian, alături de trupele regimului Assad.

Agenția de presă oficială Irna a precizat că, potrivit Gardienilor Revoluției din provincia Mazandaran (nord), iranienii au fost uciși sau răniți la Khan Tuman, localitate situată la circa zece kilometri la sud-vest de metropola Alep.

Anunțarea acestei noi pierderi în rândul iranienilor intervine în condițiile în care Ali Akbar Velayati, consilier diplomatic al Ghidului Suprem ayatollahul Ali Khamenei, a avut sâmbătă, la Damasc, o întrevedere cu președintele sirian Bashar al-Assad, pe care l-a asigurat de susținerea Teheranului.

Iranul este, alături de Federația Rusă, un alt mare aliat al regimului de la Damasc, pe care îl susține prin trimiterea de „consilieri militari” și de „voluntari” iranieni, dar și irakieni, afgani sau pakistanezi.

Citeşte şi Alep: Luptele dintre terorişti şi armata s-au soldat cu cel puţin 70 de morţi

 

DailyBusiness
Ce mai poți să cumperi de 100 de lei în România anului 2025. Prețurile au crescut considerabil în ultimii ani
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
David Popovici, apariție rară alături de una dintre cele mai cunoscute vedete din România. Cine este femeia care l-a făcut să spună: ”Vor fi geloși”
Capital.ro
Planul lui Călin Georgescu pentru părăsirea României. Cum ar fi plănuit să plece în Viena: L-a angajat în mod fictiv
Playtech.ro
Cel mai mic preţ la curent electric, în noiembrie 2025. Hidroelectrica a ajuns pe locul al doilea
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
„25 de morți” pe Aeroportul Cluj. Este știrea momentului
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Mesajul transmis de Ionel Ganea, eroul de la Euro 2000, după dispariția lui Emeric Ienei
MediaFlux
Călătorii gratuite în toată Europa! Cum pot beneficia românii de acestea
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai