Rus: Şefii de deconcentrate nu vor fi schimbaţi, dar cei care nu au competenţe pot pleca

Ministrul de Interne, Ioan Rus, afirmă că niciunul dintre directorii de instituţii deconcentrate nu va fi schimbat, în niciun judeţ din ţară, dar că "aceia care nu au competenţe sau sunt puşi acolo politic, doar pentru că au calitate de membru de partid, se pot pregăti să plece singuri".
Romania TV
19 mai 2012, 15:16
Rus: Şefii de deconcentrate nu vor fi schimbaţi, dar cei care nu au competenţe pot pleca

Ministrul de Interne, Ioan Rus, a participat, sâmbătă, la Zalău, la depunerea jurământului de către noul prefect al judeţului Sălaj, Filonaş Chiş, afirmând că niciunul dintre directorii de instituţii deconcentrate nu va fi schimbat.

„Vom încerca să impunem o politică bazată pe competenţă şi nu vom proceda ca vechii guvernanţi. Niciunul dintre directorii de instituţii deconcentrate nu va fi schimbat, din niciun judeţ din ţară. Cei care au competenţe şi înţeleg cu ce se ocupă pot sta liniştiţi. Cei care nu au competenţe sau sunt puşi acolo politic, doar pentru că au calitate de membru de partid, se pot pregăti să plece singuri. Încet, încet, trebuie să depolitizăm instituţiile statului şi să formăm un corp al înalţilor funcţionari publici, astfel încât să poată sluji, indiferent de regimul politic şi de Guvern, interesele cetăţenilor”, a spus Rus.

Potrivit sursei citate, „toate proictele pe care vechea guvernare le-a avut în vedere şi care corespund interesului naţional vor fi continuate”, în timp ce „proiectele care au fost în slujba partidelor, a unor persoane din conducerile sau mai puţin din conducerile acelor partide vor fi analizate, luate la puricat, iar cele care nu sunt în conformitate cu legea vor fi anulate”.

Noul prefect al judeţului Sălaj, Filonaş Chiş, a fost propus de PSD şi i-a luat locul lui Alexandru Vegh, eliberat din funcţie în 15 mai.

Filonaş Chiş este de profesie economist şi sociolog şi are un masterat în Managementul Instituţiilor Publice. În perioada 2001 – 2004 a fost directorul Casei Judeţene de Pensii Sălaj, între 2004 – 2008 a fost deputat PSD, iar din 2008 până în mai 2012 a fost director al Casei Judeţene de Pensii Sălaj.

DailyBusiness
Generaţia Z aplică pentru locuri de muncă în format fizic pentru că se simte singură
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Ce pensie are Valentin Ceaușescu? Viața discretă a fiului fostului dictator după decenii de muncă în cercetare
Fanatik.ro
Dezastru în afaceri pentru cumnatul lui Nicușor Dan. Cum a ajuns firma lui Bogdan Grădinaru în această situație
Capital.ro
Se schimbă banii. Statul care își schimbă bancnotele: Vechile bancnote vor fi înlocuite cu cele noi
Playtech.ro
Amendă de 4.000 de lei pentru depășirea vitezei legale în 2025. Diferența dintre drum național și drum european
Adevarul
Termocentrala Mintia, sfârșitul epocii cărbunelui. Transformarea spectaculoasă a „Stelei de pe Mureș”
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Chirii mai scumpe, facturi mai mari pentru studenți. Va fi un an greu
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Azi se afișează rezultatele finale, după contestație, ale examenului de Bacalaureat, sesiunea de toamnă 2025
Cancan.ro
Numele lui Ilie Năstase, implicat în dosarele Epstein. Tenismenul face primele declaraţii despre cazul care a îngrozit Hollywood-ul: 'Au luat toate
iamsport.ro
Două noi transferuri la Universitatea Craiova! Loviturile plănuite de Mihai Rotaru
MediaFlux
Viitorul Primar al Capitalei! Răsturnare înainte de alegerile locale din București
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Mihai Voropchievici Horoscop rune 24–29 august. Vărsătorii dau lovitura, Berbecii il au pe Wunjo, Fecioarele primesc bani