Supă-cremă de praz

Prazul sau „ceapa gurmanzilor“ este ingredientul principal în multe preparate. Este preferată în locul cepei pentru că are un gust mai dulceag, iar u supă-cremă de praz este absolut delicioasă. Unde mai pui că este foarte potrivită în acest sezon.
Alina Costache
13 mai 2016, 10:33
Supă-cremă de praz

SUPĂ-CREMĂ DE PRAZ – INGREDIENTE (4 PORŢII)

2 tije praz
3 cartofi
1 morcov
1 ţelină potrivită
2 cepe
3 căţei usturoi
50 g smântână
50 g unt
sare
piper
150 g bacon
1,5 l apă

SUPĂ-CREMĂ DE PRAZ – MOD DE PREPARARE

Cureţi şi speli legumele. Tai cuburi cartofii şi ţelina, iar prazul şi morcovul rondele. Toci o ceapă după preferinţă, iar pe cealaltă o păstrezi pentru decor. Căleşti în unt prazul, până devine translucid, adaugi ceapa şi usturoiul tăiat felii. După câteva minute, pui morcovul, cartofii şi ţelina şi amesteci. Acoperi cu apă legumele şi le fierbi. Potriveşti de sare şi piper.

Când sunt fierte, dai deoparte oala, laşi să se răcească puţin, după care pasezi toate legumele cu blenderul, păstrezi câteva rondele de praz, adaugi smântână şi omogenizezi.

Tai baconul fâşii şi îl prăjeşti într-o tigaie încinsă, până devine crocant. Scoţi şi dai deoparte. Toci ceapa păstrată şi o căleşti în grăsimea rămasă în tigaie până se rumeneşte. Serveşti această supă-cremă de praz presărată cu bacon, feliuţe de praz şi ceapă rumenită.

DACĂ ÎŢI PLAC SUPELE CREMĂ, POŢI ÎNCERCA ŞI SUPA CREMĂ DE SPANAC.

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
A rezolvat Alexandru Băluță problema cu viza pentru SUA? Gestul făcut de soția fotbalistului i-a uimit pe mulți. Ce a putut să facă Diana
Capital.ro
Călin Georgescu are două noi dosare penale. De ce este acuzat fostul candidat la președinție
Playtech.ro
Cum să gătești ceapa de două ori mai repede și cu o aromă mult mai intensă. Oamenii de știință spun ca ai nevoie de un singur ingredient
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
Cum își 'negociază' Toto Dumitrescu pedeapsa, după 6 ore de audieri. Imagini cu fiul lui Ilie Dumitrescu în custodia Poliției!
iamsport.ro
A doborât recordul mondial, însă nu l-a impresionat pe Radu Banciu: ”Ăla e numărul 1”
MediaFlux
Alertă alimentară în România! Un condiment retras de la rafturi
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor