Turnul Orbit, cel mai urât turn olimpic din lume VIDEO

Cu două luni înaintea Jocurilor Olimpice, la Londra s-a finalizat construcţia Turnului Orbit. Turnul cu o înălţime de 114 metri este cea mai înaltă sculptură din Marea Britanie. 
Romania TV
21 mai 2012, 05:52
Turnul Orbit, cel mai urât turn olimpic din lume VIDEO

În ceea ce priveşte însă frumuseţea este discutabil. Structura din oţel roşu şi gri a fost descrisă de unele tabloide britanice ca o Godzilla a artei publice.

Însă autorul nu se lasă descurajat. El a amintit că şi Turnul Eiffel a fost criticat când a fost construit.

În plus, el susţine că opera sa poate fi apreciată la adevărata valoare numai din interior. Turnul este sponsorizat de cel mai mare producător de oţel din lume, ArcelorMittal.