Gabriela Firea afirmă că este nevoie urgentă de un program guvernamental de reabilitare a spitalelor

Candidatul Alianței PSD-UNPR la Primăria Capitalei, Gabriela Firea, consideră că este nevoie urgentă de un program guvernamental de reabilitare a spitalelor, subliniind că Spitalul de copii "Victor Gomoiu" este singurul spital de stat construit de la zero în ultimii 30 de ani, dar nu poate fi dat în folosință pentru că municipalitatea și constructorul "nu se înțeleg".
Romania TV
21 mai 2016, 10:02
Gabriela Firea afirmă că este nevoie urgentă de un program guvernamental de reabilitare a spitalelor

„Cunoaștem cu toții criza prin care trec spitalele din București și pericolele la care sunt expuși pacienții. E nevoie urgentă de un program guvernamental de reabilitare a spitalelor. Dar, până atunci, trebuie să urnim lucrurile care se pot urni, să facem să se întâmple ceva azi. Spitalul de copii ‘Victor Gomoiu’ e singurul spital de stat construit de la zero în ultimii 30 de ani. Ridicat pe banii primăriei, adică ai bucureștenilor, spitalul e aproape gata, dar nu poate fi dat în folosință pentru că Primăria Capitalei și constructorul nu se înțeleg”, a declarat Firea, potrivit unui comunicat transmis AGERPRES.

Potrivit acesteia, 500 de cadre medicale, dintre care 100 de medici, nu pot lucra în folosul copiilor din București, într-un spital modern, pentru că nu s-au găsit „destulă responsabilitate și preocupare” la Primăria Capitalei pentru a încheia negocierile.

„Dacă voi fi primarul Bucureștiului, în trei luni promit să rezolv blocajul birocratic, așa încât, în următoarele opt luni, spitalul Victor Gomoiu să-și poată deschide ușile. Copiii din București au nevoie urgentă de acest spital, iar eu promit că îl vor avea”, a adăugat Gabriela Firea.

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Miodrag Belodedici a dezvăluit ultima convorbire cu Emeric Ienei: „Avea probleme. E una dintre cele mai triste zile din istoria Stelei”. Exclusiv
Capital.ro
Decizia luată de Elena Udrea. A plecat din țară fără partenerul său. Ce s-a întâmplat cu Adrian Alexandrov
Playtech.ro
„Dacă sunt singurul copil, fraţii şi părinţii defunctului au dreptul la moştenire?”. Legea succesorală
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Dezvăluiri BOMBĂ despre criminalul din Mureș! Ea este singura persoană care știe unde se ascunde Emil Gânj! De ce nu are voie să spună: „Nu poate fi obligat să denunțe locația!”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Când vor fi virate bursele elevilor aferente lunilor septembrie şi octombrie: Banii vor intra direct pe carduri
iamsport.ro
”Când vedeți că se sting legendele Stelei, vă pare rău de războiul cu ele?”. Gigi Becali a dat cărțile pe față după moartea lui Emeric Ienei
MediaFlux
Cadou 1000 de euro pentru români! Banii vin în 2026
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai