VEŞTI BUNE. Salarii mărite de la 1 august pentru 6.000 de funcţionari

Mii de funcţionari din şapte ministere şi instituţiile subordonate acestora vor avea salarii mărite de la 1 august.
Iulian Tudor
25 mai 2016, 08:54
VEŞTI BUNE. Salarii mărite de la 1 august pentru 6.000 de funcţionari

Peste 6.000 de funcţionari din şapte ministere şi instituţiile subordonate acestora vor avea salarii mărite de la 1 august, anunţă ministrul Muncii. Printre aceştia se află angajaţii din Cultură, Comunicaţii, Transporturi, Tineret şi Sport, dar şi din Ministerul Muncii.

Potrivit proiectului ordonanței privind salarizarea în sistemul public, aflat în dezbatere publică, salariile lor vor ajunge la 70% din cele ale funcţionarilor din Secretariatul General al Guvernului.

În administrația publică centrală lucrează 508.000 de persoane, însă există diferenţe mari între diferite domenii, cu o medie de 1.580 de lei în sănătate şi aproape 2.500 de lei în administraţie şi apărare. Totodată, majoritatea angajaţilor din Finanţe şi ANAF câştigă peste 4.000 de lei.

Citeşte şi Ministrul Muncii: România are în continuare 1,5 milioane de angajaţi „la negru”

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Elvis Pian a fost eliberat din închisoare. Cum a fost sărbătorită ieșirea lui din spatele gratiilor
Fanatik.ro
Iubita milionarului Adrian Kreiner, executată silit pentru că nu și-a plătit avocații. A moștenit o avere uriașă, dar susține că nu are nicio altă sursă financiară de a trăi
Capital.ro
Taxă pentru gunoi. Se majorează tariful începând cu 1 ianuarie 2026. Sunt vizate atât persoanele fizice, cât și cele juridice
Playtech.ro
În ce zile se merge la colindat. Ce se face din 24 decembrie până la Anul Nou
Adevarul
Mii de bucureșteni așteaptă de ani recunoașterea unui drept garantat prin lege. Puțini știu că îl pot obține mai repede
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Denise Rifai, pregătită pentru viața în doi! Vedeta Kanal D ne-a dezvăluit planurile sale pentru 2026: „A venit momentul”
iamsport.ro
Discuțiile din culise dintre Gino Iorgulescu și Mugur Isărescu pentru un proiect uluitor în fotbalul românesc, la un mare club
MediaFlux
Sondaj CURS. Surpriză uriașă privind intenţie de vot la alegerile parlamentare. AUR – 35%, PSD – 22%
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet