Veste tristă despre Ionuţ Gologan, tânărul condamnat la moarte în Malaezia. Ce spune Ministerul de Externe

Tatăl lui Ionuţ Gologan, românul condamnat la moarte în Malaezia după ce a fost prins cu droguri, a anunţat că fiul său va fi eliberat. Bărbatul este însă contrazis de reprezentanţi ai Ministerului Afacerilor Externe.
Iulian Tudor
04 iun. 2016, 12:57
Veste tristă despre Ionuţ Gologan, tânărul condamnat la moarte în Malaezia. Ce spune Ministerul de Externe

Dumitru Gologan a făcut anunţul joi seara, scrie cancan.ro. „Mâine (vineri-n.r.) la ora 14:00 am avion către Malaezia. Urmează să mă întorc cu fiul meu în ţară. Mulţumesc domnului Becali şi presei pentru sprijin”, a declarat acesta.. MAE spune însă altceva. Oficiali din cadrul acestei instituţii au declarat că nu au cunoştinţă de aşa ceva.

Citeşte şi Veste URIAŞĂ pentru Ionuţ Gologan, românul condamnat la moarte în Malaezia. Nimeni nu se aştepta

„Situaţia juridică a lui Ionuţ Gologan a rămas neschimbată. Persoana respectivă se află în detenţie în Malaezia după ce sentinţa în cazul său a rămas definitivă. Urmează să fie analizată cererea de graţiere depusă de avocaţii acestuia, însă, până când aceasta va fi soluţionată, condamnarea la moarte este în vigoare”, spun oficiali ai MAE.

Nici Gigi Becali nu are cunoştinţă de eliberarea românului. Conform procedurilor din Malaezia, sentinţa nu poate fi pusă în aplicare până când nu este soluţionată cererea de graţiere, iar acest demers poate fi de durată. Asta înseamnă că românul rămâne în închisoare şi nu va fi eliberat.

Citeşte şi Ce a apărut pe FACEBOOK-ul lui Ionuţ Gologan, după ce tatăl lui a ANUNŢAT că ÎL ADUCE ACASĂ

În acest moment, patru români sunt încarceraţi în închisorile din Malaezia, aceştia fiind acuzaţi de trafic de droguri, iar toţi riscă să fie executaţi. Cel mai mediatizat caz este cel al lui Ionuţ Gologan, arestat în 2012 pe aeroportul din Kuala Lumpur cu 1,5kg de metamfetamină şi condamnat de instanţa supremă la pedeapsa cu moartea. Guvernul României vrea să negocieze cu autorităţile din Malaezia pentru a semna trei tratate, printre care şi cel care priveste extrădarea românilor care sunt condamnaţi. Astfel, tânărul ar putea scăpa de pedeapsa capitală.

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Cele patru zodii care dau de noroc și bani în perioada următoare. Astrele pregătesc pentru ele transformări majore
Capital.ro
Călin Georgescu, scos complet din joc cu un plan simplu. Florin Călinescu: Ca la dosarele lui Ion Iliescu
Playtech.ro
Cea mai furată mașină din Italia: hoții au nevoie de doar 30 de secunde ca să deschidă și să plece cu ea
Adevarul
Cine este moldoveanul asociat cu mituirea șefilor ELCEN. Are afaceri cu LukOil, contracte cu statul și un palat de 6 milioane de euro în București
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Se dau bani pentru femeile însărcinate. Despre ce sumă este vorba
Cancan.ro
Tânăra rănită de Toto Dumitrescu este sportivă! Ocupă locul 384 WTA
iamsport.ro
Prunea l-a DISTRUS pe fostul antrenor de la FCSB: 'Pe unde mai antrenează, prin Tanganica? Zici că a fost la Paris, vorbește el, pe bune?!'
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica pentru toți clienții. Ce se întâmplă cu facturile
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor