Liviu Dragnea: Nu putem face un Guvern cu PNL, suntem ca apa şi uleiul

Liviu Dragnea, președintele PSD, a exclus duminică seara varianta unei colaborări cu PNL în Consiliul General al Municipiului București, dar și la formarea unui Guvern din toamnă.
Iulian Tudor
05 iun. 2016, 20:20
Liviu Dragnea: Nu putem face un Guvern cu PNL, suntem ca apa şi uleiul

„Cu PNL eu am anunțat, cu tot respectul cuvenit, nu vom colabora niciodată din câteva motive. Primul motiv — nu ai cu cine, acolo nu există o conducere cu care să poți vorbi. Este o constatare, nu sunt nici arogant, nu poți avea o discuție de care să poți fi sigur că este valabilă a doua zi. În al doilea rând, nu am văzut nici eu și, probabil, de aceea și bucureștenii i-au taxat, un program, un pachet de obiective. Al treilea motiv, din punct de vedere politic, suntem ca apa și uleiul”, a spus liderul PSD.

Întrebat despre posibilitatea unei colaborări din toamnă cu PNL, Liviu Dragnea a exclus acest lucru, spunând că ar însemna că PSD și-ar „bate joc de votul românilor”.

„Nu suntem dispuși să facem un Guvern PSD-PNL din toamnă. Sper și vreau să câștigăm alegerile parlamentare de la toamnă și să facem un Guvern PSD-ALDE-UNPR. Nu putem să facem un Guvern cu PNL, pentru că ar însemna că ne batem joc de votul românilor, nu cred într-o posibilă colaborare guvernamentală între PSD și PNL”, a spus Dragnea.

Pe de altă parte, liderul PSD a afirmat că respectă decizia din campania electorală a Gabrielei Firea care a anunțat că vrea să colaboreze cu USB.

„Eu respect decizia Gabrielei Firea care a anunțat în această campanie că vrea să colaboreze cu Nicușor Dan și cu această formațiune, sunt de aceeași părere: dacă sunt idei bune care au fost prezentate în campanie sau în program ele pot fi preluate, o colaborare în Consiliul General dacă este benefică pentru București va fi realizată, dar, din punct de vedere politic, opțiunea noastră este pentru ALDE și pentru UNPR”, a declarat Dragnea.

Citeşte şi: Dragnea nu-şi mai dă demisia de la şefia PSD: „Am reflectat, rămân preşedintele partidului”

DailyBusiness
România, la coada UE privind orele suplimentare la muncă. Doar 1,8% din angajați muncesc mai mult de 49 de ore săptămânal
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Andra și-a sărbătorit ziua de naștere cu Poliția la ușă! Hărțuitorul ei a fost internat la Psihiatrie! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Statul român, obligat să achite datorii uriașe? 200 de milioane de euro din afacerile unui miliardar britanic, în joc
Capital.ro
Călin Georgescu a fost interzis. Este cel mai mare regret: Astăzi s-ar fi vorbit despre pacea de la București
Playtech.ro
Valeriu Gheorghiță, mesaj clar despre vaccinuri: „Nu există shedding, nu există risc pentru nimeni”
Adevarul
Semne că strategia Ucrainei de a lovi rafinăriile din Rusia dă roade. Pierderi uriașe pentru Moscova
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Topul celor mai bogate vedete din 2025. Cine sunt artiștii și sportivii cu averi uriașe
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Accident cu nouă victime în Gorj! Un microbuz care transporta mai multe persoane s-a ciocnit violent de o mașină
Cancan.ro
Se întoarce canicula în România! Accuweather a anunțat data exactă când revin căldurile
iamsport.ro
Gigi Becali, acuzat de un personaj controversat că ar fi pariat împotriva FCSB: ”De asta a pierdut cu Slobozia, a trântit meciul! Știți câți bani a făcut?”
MediaFlux
Scade numărul de zile libere. Cine sunt salariații care se odihni mai puțin
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Secretul prin care carnea ți se va topi în gură!