Preşedintele ÎCCJ despre realegerea primarilor cu probleme în justiţie: Nu mi se pare o normalitate

Președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție, Livia Stanciu, a declarat marți că realegerea în funcții a unor primari care au probleme cu justiția nu este un lucru normal.
Romania TV
07 iun. 2016, 11:11
Preşedintele ÎCCJ despre realegerea primarilor cu probleme în justiţie: Nu mi se pare o normalitate

„Mie nu mi se pare o normalitate să fie votați astfel de oameni, chiar dacă operează prezumția de nevinovăție în ceea ce îi privește, până la momentul pronunțării unei hotărâri de condamnare. (…) Știți foarte bine care a fost punctul meu de vedere în ceea ce îi privește și pe cei condamnați la pedeapsa cu suspendare condiționată, cum era înainte, sau suspendare sub supraveghere. Îmi mențin același punct de vedere”, a spus Livia Stanciu, la ieșirea din sediul Consiliului Superior al Magistraturii.

Întrebată dacă votul de duminică a demonstrat o lipsă de încredere în activitatea justiției, președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție a spus că nu crede acest lucru, dar „poate să demonstreze altceva”.

Alegerile locale din 2016 au marcat o nouă premieră: alegerea în mai mult de zece oraşe importante a unor primari cu probleme penale, dintre care unul aflat în arest. Punctul comun al „primarilor penali”, în afară de dosarele sau chiar condamnările definitive, este că edilii au fost realeşi. Practic, ei şi-au recâştigat mandatele de primari, unii cu scoruri zdrobitoare, de peste 60-70%.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
Gigi Becali, dezvăluire șoc: ”Au vrut s-o pună pe Cristela Georgescu să candideze la președinție!”. Tiradă fără precedent la adresa lui George Simion
Capital.ro
Se renunță la ora de iarnă? Se propune oprirea trecerii de la ora de vară la ora de iarnă. Nu mai este necesară
Playtech.ro
Prioritate la trecerea de pietoni când sensurile sunt despărțite de separator. Ce riscă șoferii care nu respectă legea în 2025
Adevarul
Mega-închisoarea cu condiții ca la hotel: camere single sau duble cu baie proprie, grădină cu iazuri, teren de fotbal și pistă de atletism
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Cum și-a prevestit sfârșitul gravida care a murit în explozia din Rahova. Mama tinerei a făcut dezvăluiri sfâșietoare: "Sună-mă să vezi dacă mă mai trezesc!"
Cancan.ro
Administratoarea blocului din Rahova, AUDIATĂ! Răsturnare de situație: cine și CÂND a oprit sigiliul gazului
iamsport.ro
Gabi Balint a dezvăluit ”marele regret” pe care îl are față de Loți Boloni: ”Ar fi trebuit să îl las” / ”Lumea ne apreciază mai mult după ce ne ducem, din păcate”
MediaFlux
Vremea o ia complet razna în România! Anunțul ANM
stirilekanald.ro
"Rochia de mireasă o punem deasupra în sicriu… nu are ce să mai îmbrace. Au căzut cinci tone pe ea, ce să mai îmbrace, săraca"
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi