Sindicaliştii Cartel Alfa susţin ordonanţa privind Legea salarizării

Președintele Confederației Naționale Sindicale "Cartel Alfa", Bogdan Hossu, a declarat, miercuri, la Galați, că sindicatele pe care le reprezintă susțin ordonanța privind Legea salarizării adoptată, miercuri, de Guvernul României.
Alina Costache
08 iun. 2016, 14:22
Sindicaliştii Cartel Alfa susţin ordonanţa privind Legea salarizării

Totodată, Bogdan Hossu a spus că ordonanța abia aprobată nu se referă și la sectorul funcționarilor publici din administrația locală, care nu vor beneficia de nicio majorare, liderul CNS Cartel Alfa exprimându-și speranța ca anul viitor Guvernul să aplice corecții salariale la nivelul întregului sector bugetar, nu doar la nivelul celor din sănătate și învățământ.

„Ordonanța de Urgență discutată și adoptată astăzi (miercuri — n.r.) de Guvern este pentru completarea OG 57/2015 privind corecțiile. În esență, noi am avut o serie de modificări la forma prezentată luni, modificări ce trebuiau să fie rectificate ieri dimineață, la comisia de dialog social și ieri la prânz, la Ședința Consiliul Economic și Social. Erau mici probleme care au fost preluate în mare parte, deci, din punctul de vedere al confederației — trecând peste nemulțumirea unor sectoare de activitate, precum administrația publică locală, care prin neaplicarea unitară a întregului sector, au fost defavorizați în sensul că mare parte din comunitățile locale, la comune și orașe, nu vor beneficia de nici o corecție salarială legată de aceste lucru — restul sectoarelor, în mare parte au avut mici satisfacții, că nu pot spune satisfacții depline, drept pentru care decizia a fost de susținere a promulgării ordonanței de urgență„, a afirmat Hossu, potrivit Agerpres.

În contextul în care ordonanța privind Legea salarizării are aplicabilitate și în 2017, dar și în 2018, Bogdan Hossu și-a exprimat încrederea că viitorul Guvern care se va constitui la finele acestui an, după alegerile parlamentare, ar putea chiar să majoreze alocările.

„Ar fi o greșeală structurală de a nu accepta folosirea banilor care, precizez, există. Este adevărat că OUG are prevederi în limita prognozei de buget pentru 2017 având o continuare și în 2018, dar trebuie să ținem cont că noul Guvern, care sperăm să se realizeze spre sfârșitul lui decembrie 2016, după alegerile parlamentare, va avea toate posibilitățile ca funcție de decizia proprie să majoreze această alocare care este în limita creșterii economice, înghețând parametrii bugetari alocați fondului de salariu la procentul care a fost acordat în acest an. Deci resurse ar fi — deoarece creșterea economică pe ultimii trei ani a depășit cu mult prognoza — problema de fond este însă realizarea efectivă a încasărilor. Sperăm ca anul viitor nu doar sănătatea și învățământul să fie corectate, ar trebui corecții pentru tot sectorul bugetar în vederea acestor realocări”, a declarat reprezentantul CNS „Cartel Alfa”.

Bogdan Hossu a asistat, miercuri, la alegerile Consiliului General al filialei din Galați a CNS „Cartel Alfa”.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
Andrea Mandorlini, out de la CFR Cluj! Cine vine în locul italianului în Gruia
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii au tot dreptul. Se face solicitare scrisă. Administratorul, obligat să prezinte documentele
Playtech.ro
Prioritate la trecerea de pietoni când sensurile sunt despărțite de separator. Ce riscă șoferii care nu respectă legea în 2025
Adevarul
Mega-închisoarea cu condiții ca la hotel: camere single sau duble cu baie proprie, grădină cu iazuri, teren de fotbal și pistă de atletism
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Cum și-a prevestit sfârșitul gravida care a murit în explozia din Rahova. Mama tinerei a făcut dezvăluiri sfâșietoare: "Sună-mă să vezi dacă mă mai trezesc!"
Cancan.ro
Ana Monteanu a fost găsită moartă în locuința unde lucra ca badantă. 2 copii au rămas acum orfani de mamă 😢
iamsport.ro
Gabi Balint a dezvăluit ”marele regret” pe care îl are față de Loți Boloni: ”Ar fi trebuit să îl las” / ”Lumea ne apreciază mai mult după ce ne ducem, din păcate”
MediaFlux
Vremea o ia complet razna în România! Anunțul ANM
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi