Proiect: Retragerea plângerii prealabile, să înlăture răspunderea penală doar dacă a fost însuşită de procuror

Deputatul PSD Andrei Valentin Sava propune ca retragerea unei plângeri penale prealabile să înlăture răspunderea penală a persoanei la adresa căreia a fost făcută plângerea numai în cazul în care aceasta va fi însuşită de procuror.
Filip Stan
12 iun. 2016, 13:44
Proiect: Retragerea plângerii prealabile, să înlăture răspunderea penală doar dacă a fost însuşită de procuror

Parlamentarul a iniţiat, în acest sens, şi depus la Senat două proiecte de modificare a Codului Penal şi, respectiv, a Codului de Procedură Penală.

„Retragerea unei plângeri penale prealabile înlătură răspunderea penală a persoanei cu privire la care plângerea a fost retrasă, numai dacă este însuşită de procuror”, prevede proiectul de modificare a Codului Penal, conform Agerpres. „Retragerea plângerii este reglementată de Codul Penal articolul 158. În Codul Penal actual există 25 de infracţiuni, la care se adaugă alte infracţiuni cuprinse în 9 legi speciale pentru care este necesară plângerea prealabilă a persoanei vătămate în vederea începerii urmăririi penale. În acelaşi timp, lipsa sau retragerea plângerii prealabile împiedică desfăşurarea procesului penal. Articolul 16 din Codul de Procedură Penală este cel care specifică toate situaţiile care împiedică punerea în mişcare şi exercitarea acţiunii penal, printre care şi retragerea plângerii”, precizează iniţiatorul, în expunerea de motive.

Citeşte şi: Salvamontista bătută la Straja şi-a retras plângerea. Agresorul a fost pus în libertate

El a arătat că mass-media a adus în atenţie în ultimele luni cazuri de lovire şi alte acte de violenţă în care retragerea plângerii poate duce la absolvirea de de culpă a agresorului, chiar şi dacă dovezile agresiunii sunt evidente şi incontestabile.

„O situaţie de acest gen este cea a unei tinere salvamontiste din Straja care a fost agresată de un interlop local, întreaga scenă fiind filmată cu camera de luat vederi. Aceasta şi-a retras ulterior plângerea, iar agresorul a rămas nepedepsit. Observăm, aşadar, cât de riscantă este în practică această prevedere care permite retragerea plângerii. Ea este speculată de agresori, lăsând loc şantajului sau altor practici care alterează în final scopul justiţiei de a face dreptate părţii vătămate”, a explicat iniţiatorul.

Senatul este prima Cameră sesizată.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Ce avere are fostul ”galactic” Gareth Bale. Clubul trecut prin Premier League pe care vrea să-l cumpere
Capital.ro
Dispariția numerarului. Planul Băncii Centrale Europene de trecere la banii digitali. Ce „dezavantaje” au banii cash
Playtech.ro
Ce să adaugi în varul pentru copaci pentru un efect dublu. Protejează pomii și nici nu se curăță după ploi
Adevarul
„Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre în comă
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, reacție nervoasă în studioul Digi Sport: ”Să vină el și să vă facă emisiunile și întrebările!”
MediaFlux
800.000 de pensionari primesc bani în plus. Anunțul Casei de Pensii
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj