VASLUI: Doctori bătuţi de un pacient turmentat. Bărbatul a fost arestat

Mort de beat, un bărbat a lovit o asistentă de la SMURD, care venise să-l ajute. Echipajul de pe ambulanţă fusese chemat într-un restaurant unde agresorul petrecea împreună cu nevasta, la banchetul elevilor. Soţia sa credea că bărbatul intrase în comă alcoolică, de aceea a şi chemat salvarea.
Romania TV
26 mai 2012, 07:58
VASLUI: Doctori bătuţi de un pacient turmentat. Bărbatul a fost arestat

O ambulanţă a fost solicitată, sâmbătă dimineaţa, la un restaurant din Vaslui unde avea loc un banchet al elevilor din clasa a XII-a de la Liceul Mihail Kogălniceanu. Solicitarea a fost făcută pentru o persoană necunoscută care prezintă traumatism şi este inconştietă. Echipajul ajuns la faţa locului au descoperit că persoana respectivă era conştientă şi în stare de ebrietate. Bărbatul a devenit agresiv fiind nevoie de intrevenţia poliţiei.

„Domnul a solicitat să-l ducem acasă, noi i-am spus că-l vom duce la spital, atunci a devenit agresiv fizic şi verbal şi am solicitat un echipaj de poliţie. Medicul a fost lovit la nivelul feţei, eu mai mult la nivelul braţelor şi ne-a rupt şi targa de la ambulanţă. Am solicitat un echipaj al poliţiei care ne-a ajutat să-l transportam la spital. Fizic mai puţin, mai mult verbal am fost agresată, aproape zilnic ne confruntam cu astfel de injurii”, a declarat doctor Silvia Bazon pentru România TV.

Pentru a fi imobilizat a fost nevoie de intervenţia poliţiei.

„Pacientul nu era în comă alcoolică, a început să facă scandal. Colegii deja au depus plângere la poliţie, iar voi vom încerca să ne recuperăm dauna. Iniţial s-a chemat doar ambulanţa. Pacientul era foarte agresiv, a venit poliţia, i-a pus catuşele şi a plecat cu targa după el, d-aia s-a rupt targa. Noi l-am dus la spital, probabil au încercat să-i acorde primul ajutor, nu ştiu ce s-a întâmplat mai departe”, a declarat Dan Ungureanu, purtător de cuvânt la Ambulanţa Vaslui.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Jucătorul care s-a îmbătat în avionul naționalei și s-a luat de selecționer. ”Nu m-a băgat nici măcar un minut în trei meciuri amicale”
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Cât este indemnizaţia de plasament la final de 2025: tabel oficial în funcţie de judeţ
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet