Statele Unite vor menţine doar 8.400 de militari în Afganistan

Președintele american Barack Obama a anunțat miercuri că Statele Unite vor menține 8.400 de militari în Afganistan până la începutul anului viitor, când se încheie mandatul actualei administrații de la Washington, informează Reuters.
Iulian Tudor
06 iul. 2016, 18:04
Statele Unite vor menţine doar 8.400 de militari în Afganistan

Preşedintele american Barack Obama a anunţat că SUA vor menține 8.400 de militari în Afganistan până la începutul lui 2017, când se încheie mandatul actualei administrații de la Washington, transmit Reuters și AFP.

Într-o declarație de presă făcută la Casa Albă, liderul american a spus că rolul forțelor militare ale SUA în Afganistan va fi neschimbat, respectiv acela de antrenare și consiliere a poliției și armatei afgane și de sprijinire a misiunilor antiteroriste contra talibanilor și altor grupări.

Până acum, Casa Albă s-a angajat să păstreze în 2017 un număr de 5.500 de militari în câteva baze din Afganistan, printre care Bagram (în apropiere de capitala Kabul), Jalalabad (est) și Kandahar (sud).

Citeşte şi Atentate în Afganistan soldate cu cel puţin 22 de morţi

Obama, care în campania pentru prezidențialele din 2008 a promis că va pune capăt campaniilor militare din Irak și Afganistan, a fost constrâns să ajusteze în mai multe rânduri calendarul retragerii trupelor americane.
”Talibanii rămân o amenințare. Forțele de securitate afgane nu sunt încă atât de puternice pe cât ar trebui să fie”, a declarat şeful Casei Albe în timpul unei declarații de presă făcute la Casa Albă în prezența șefului Pentagonului, Ashton Carter, și a șefului Statului Major Interarme, generalul Joe Dunford, potrivit Agerpres.

La începutul lunii iunie, administrația Obama s-a declarat decisă să ajute guvernul de la Kabul lăsând mai multă marjă de manevră forțelor americane pentru a interveni în luptele contra insurgenților, chiar dacă în mod oficial misiunea lor este de consiliere și asistență pentru forțele afgane.

 

DailyBusiness
PSD respinge alianța cu AUR și continuă boicotul ședințelor Coaliției
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Contre între Ilie Bolojan și omul lui Nicușor Dan. Adevărul despre plata pensiilor și salariilor: ”Banii se termină”. Exclusiv
Capital.ro
Am mai pierdut o mare stea. Lumea filmului va fi goală fără el: „Nu a fost doar o legendă, el a fost legendar”
Playtech.ro
Cele trei zodii care intră într-o „eră a norocului” chiar de azi! Astrologii aduc veşti de milioane pentru aceşti nativi
Adevarul
Multinaționalele iau în calcul majorarea prețurilor sau relocarea din cauza taxelor suplimentare
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Ce obligații au părinții care pleacă la muncă în străinătate și își lasă copii acasă
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
Tragedie pe drumul spre Thassos! Trei persoane și-au pierdut viața după ce un TIR a lovit violent două mașini la bariera de taxare
Cancan.ro
Cauza morții Ralucăi Pânzaru, tânăra de 28 de ani găsită fără suflare într-un apartament din Iași. NU s-a sinucis!
iamsport.ro
A cumpărat un apartament de la Mitică Dragomir și e revoltat de ce a găsit în acesta: ”Marele antreprenor!”
MediaFlux
Ședință a coaliției la Guvern la care PSD nu participă! Radu Miruță spune că sunt multe cuțite aruncate în spate. Grindeanu: Coaliția merge înainte
stirilekanald.ro
Raluca Pânzaru NU s-a sinucis! Cum a murit, de fapt! Breaking news
Guvernul vrea să taie cu 30% salariile de la ANRE, ASF și ANCOM. Vor fi reduse cu 10% și posturile