Summit-ul NATO: Hollande îi ia apărarea lui Putin: Rusia nu este o ameninţare

Președintele francez Francois Hollande a subliniat vineri, la sosirea sa la summitul NATO care se desfășoară la Varșovia, că Federația Rusă "nu este un adversar, nu este o amenințare", informează Agerpres.
Filip Stan
08 iul. 2016, 17:19
Summit-ul NATO: Hollande îi ia apărarea lui Putin: Rusia nu este o ameninţare

„NATO nu are câtuși de puțin vocația să facă presiuni asupra relațiilor pe care Europa trebuie să le aibă cu Rusia, iar pentru Franța, Rusia nu este un adversar, nu este o amenințare”, a declarat Hollande.

Numeroase țări din NATO, în special cele din Europa de Est, consideră că Rusia, care a anexat peninsula Crimeea și este acuzată că i-ar susține pe separatiștii din estul Ucrainei — acuzație dezmințită de Moscova — constituie o amenințare directă la adresa securității lor.

„Rusia este un partener care, este drept, poate uneori, după cum am văzut în Ucraina, să facă uz de forță. Noi am condamnat Rusia atunci când a fost vorba de Crimeea și încercăm să găsim o soluție pentru criza din Ucraina”, a subliniat Francois Hollande.

Citeşte şi Cioloş: România e gata să se angajeze într-un mod foarte concret pentru întărirea prezenţei NATO pe flancul estic

Președintele francez a insistat, de asemenea, asupra necesității ca alte țări să-și asume din responsabilitatea luptei împotriva terorismului. „Franța va face ce trebuie, însă nu mai mult. Ele (țările) sunt cele care trebuie să asigure această securitate”, a insistat Hollande.

Franța are angajați 3.500 de soldați în teatrul de operațiuni din Sahel, precum și în Orientul Mijlociu (OM) împotriva grupărilor jihadiste. După valul de atentate din 2015, Franța și-a sporit efortul de apărare și va continua să o facă până în 2017, dar „trebuie ca și alții să facă un efort echivalent”, a subliniat Francois Hollande.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Ea e marea câștigătoare! Țara care va trimite 5 echipe în Champions League după victoria lui Rayo Vallecano
Capital.ro
Interdicție în bloc sau în spațiile publice după ora 22:00. Legea prevede amenzi și chiar închisoare. Regula pe care mulți o ignoră
Playtech.ro
Sunt obligați taximetriștii și șoferii de ridesharing să aibă scaun pentru copii în mașină? Ce prevede legea
Adevarul
Economistul care a prezis crizele trecute avertizează: Recesiunea este inevitabilă în 2026 și urmează o corecție majoră pe bursă
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiețel de trei ani și-a pierdut viața după ce a căzut într-o fântână, în județul Bacău. Salvatorii nu au mai putut face nimic
iamsport.ro
Banciu, verdict dur despre cel mai puternic om al lumii: ”Este un psihopat!”
MediaFlux
Pace în Ucraina de la miezul nopții. Putin se pregătește să sărbătorească Ziua Victoriei
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi