Ministrul de externe german avertizează: O victorie a lui Donald Trump ar putea afecta relaţiile transatlantice

O eventuală victorie a lui Donald Trump în alegerile prezidenţiale din Statele Unite ar putea afecta relaţiile transatlantice, a declarat Frank-Walter Steinmeier, ministrul de Externe german, informează ABC News.
Filip Stan
28 iul. 2016, 19:39
Ministrul de externe german avertizează: O victorie a lui Donald Trump ar putea afecta relaţiile transatlantice

Frank-Walter Steinmeier a afirmat într-un interviu că, în cazul în care candidatul Partidului Republican va câştiga preşedinţia SUA, acest lucru ar însemna „foarte multă nesiguranţă în relaţiile transatlantice”.

Descrierea făcută de Trump Statelor Unite, drept o ţară asediată de inamicii săi, este „grotească”, a declarat Steinmeier.

Ministrul de Externe al Germaniei a pus sub semnul întrebării promisiunile lui Trump de a reda măreţia Americii, în timp ce nu va permite implicarea Statelor Unite în conflicte mondiale.

„Cu siguranţă, eu nu pot explica cum una ar trebui să meargă mână în mână cu cealaltă”, a spus Steinmeier.

Cancelarul Germaniei, Angela Merkel, a avut o abordare mai diplomată. Întrebată de presa germană dacă a avut coşmaruri în care Donald Trump devenea preşedinte al SUA, aceasta a răspuns în mod clar cu un simplu „nu”.

Merkel a refuzat să comenteze în privinţa afirmaţiilor lui Trump că, dacă va fi ales, va încerca să recunoască anexarea Peninsulei Crimeei.

„Nu intenţionez să mă amestec în alegerile americane. Urmăresc subiectul cu interes, bineînţeles, şi aştept rezultatul acestora”, a spus Merkel.

Germania s-a opus vehement în faţa anexării Crimeei la teritoriul rus.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Când va debuta Ofri Arad la FCSB! Ultimele informații despre transferul de Champions League al campionilor. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale României. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Iluzia optică a momentului. Ai 11 secunde la dispoziţie să găseşti iepuraşul ascuns printre pisici
Adevarul
Care este, de fapt, teama lui Trump față de Iran. Dezvăluirile făcute de vicepreședintele JD Vance, pe fondul escaladării tensiunilor cu regimul de la Teheran
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Mirel Rădoi, revenire de senzație pe banca tehnică! E incredibil ce echipă îl dorește insistent pe român
MediaFlux
SUA și Rusia, decizie crucială privind armele nucleare. Sunt în joc mii de focoase și capacități uriașe de distrugere
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil