Preşedinţia: Informaţia privind cele două românce moarte la Hula este FALSĂ

Informaţia lansată de comunitatea siriană din Timişoara potrivit căreia două românce ar fi murit în timpul atacurilor care au avut loc în Hula pe data de 25 mai este falsă, cele două femei fiind în viaţă, a declarat, pentru Mediafax, Bogdan Oprea, purtătorul de cuvânt al preşedintelui Băsescu.
Romania TV
02 iun. 2012, 14:16
Preşedinţia: Informaţia privind cele două românce moarte la Hula este FALSĂ

„Sunt în măsură să afirm că informaţia lansată de comunitatea siriană din Timişoara potrivit căreia două românce ar fi murit în timpul atacurilor care au avut loc în Hula pe 25 mai a.c. este falsă, iar cele două femei se află în viaţă”, a spus purtătorul de cuvânt al preşedintelui Traian Băsescu.

De asemenea, el a arătat că Administraţia Prezidenţială face apel la organizaţiile siriene din România „să nu lanseze informaţii false cu scopul de a-şi exprima convingeri politice”.

Totodată, Bogdan Oprea a menţionat că „Ambasada României din Republica Arabă Siriană este în măsură să acorde asistenţă celor aproximativ 14.000 de cetăţeni români aflaţi pe teritoriul Siriei”.

Preşedintele comunităţii siriene din Timişoara, Ziad Mashalmeh, a declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX că două tinere din municipiu, care erau plecate de mai mult timp în Siria, la tatăl lor, au fost ucise în masacrul din Hula.

Potrivit dr. Ziad Mashalmeh, cele două tinere, în vârstă de 18 şi 23 de ani, erau surori din Timişoara şi se aflau la Hula, în Siria, unde se mutaseră de mai multă vreme la tatăl lor.

„Săptămâna viitoare, va fi zi de doliu la Timişoara în memoria celor două fete şi a celorlalte victime ale masacrului. Cele două tinere, Ahma şi Misrin, aveau 18 şi 23 de ani, iar tatăl lor, Abdul al Hakim, a studiat Medicina în Timişoara. Acesta s-a căsătorit cu o timişoreancă pe nume Georgeta, mama fetelor, dar s-a întors în Siria. Fetele au plecat şi ele de mai multă vreme în Siria, la tatăl lor. Nu ştim unde locuieşte acum mama fetelor ucise la Houla. Facem apel pe această cale să ne caute ca să o ajutăm în aceste momente grele”, a declarat corespondentului MEDIAFAX dr. Ziad Mashalmeh.

Ulterior, vineri, MAE preciza, la solicitarea MEDIAFAX, că informaţia legată de tinerele românce ucise în Siria nu a putut fi confirmată până la acel moment, autorităţile siriene arătând că întâmpină dificultăţi mari din cauza accesului anevoios în localitatea Houla.

„Ambasada României la Damasc a contactat Ministerul Afacerilor Externe şi al Repatriaţilor, care desfăşoară verificări în vederea clarificării acestei informaţii. Până în prezent nu a putut fi confirmată, autorităţile siriene arătând că întâmpină dificultăţi mari din cauza accesului anevoios în localitatea Houla. De asemenea, un oficial al MAE sirian a exprimat determinarea de a clarifica cât mai repede situaţia la care se face referire. Ambasada României în Siria monitorizează atent situaţia şi se află în contact strâns cu autorităţile siriene”, a declarat, pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al MAE român, Ovidiu Dranga.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Ce va face Vlad Chiricheș după plecarea de la FCSB: “I-am propus, dar a refuzat!”
Capital.ro
Călin Georgescu a fost exclus! AUR exclude un guvern de reconciliere națională cu PSD și PNL
Playtech.ro
Când va avea loc următorul recensământ al populației în România. Declin demografic accentuat în ultimii ani
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doctorița Cristina Lăpușneanu s-a stins din viață. O boală nemiloasă i-a adus sfârșitul
iamsport.ro
Antrenorul român, distrus în direct: ”Dacă eram patronul echipei, îl dădeam afară imediat, mă face de râs!”
MediaFlux
Consultările partidelor la Palatul Cotroceni. UPDATE Delegația PNL și PSD, discuții cu președintele Nicușor Dan
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara