Regele Mihai, MESAJ EMOŢIONANT pentru Regina Ana FOTO

Pe pagina de Facebook a Regelui Mihai a fost postat un mesaj emoţionant pentru cea care i-a stat alături aproape şapte decenii.
Iulian Tudor
14 aug. 2016, 09:46
Regele Mihai, MESAJ EMOŢIONANT pentru Regina Ana FOTO

În ziua în care Regina Ana a fost înmormântată la Curtea de Argeş, pe pagina de Facebook a Regelui Mihai a fost publicată o fotografie cu ei doi în dreptul căreia stă scris : „Rămas bun, suflet blând!„.

Regele nu a putut veni în ţară să asiste la înmormântarea soţiei sale din cauza problemelor de sănătate.

Citeşte şi DOLIU NAŢIONAL. Regina Ana a fost înmormântată în noua catedrală de la Curtea de Argeş UPDATE

Regina Ana a fost înmormântată, sâmbătă, în Noua Catedrală Arhiepiscopală și Regală, ridicată în vecinătatea mănăstirii de la Curtea de Argeș.

Cortegiul funerar plecat din fața Palatului Regal din București a parcurs traseul Chitila — Găești — Topoloveni — Pitești și a ajuns la Curtea de Argeș după mai mult de trei ore, fiind întâmpinat de mii de oameni care au aplaudat și au aruncat flori pe șosea înaintea mașinii mortuare.

Sicriul cu trupul neînsuflețit al Reginei Ana a fost purtat de opt militari ai Regimentului 30 Gardă „Mihai Viteazul”, care l-au depus pe un catafalc în fața noii catedrale, în interiorul căreia a fost amenajat mormântul.

Slujba de înmormântare a început cu puțin înainte de ora 16,00, fiind oficiată de ÎPS Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei, și ÎPS Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, având alături și un sobor de preoți ortodocși. La ceremonialul religios au asistat sute de oameni.

Slujba ortodoxă a durat aproximativ o jumătate de oră, după care sicriul cu trupul neînsuflețit al Reginei Ana a fost dus în noua catedrală, unde a avut loc ceremonia îngropării, cu caracter strict privat.

Noua Catedrală nu va putea fi vizitată în primele 7 zile după înmormântare.

În drum spre Curtea de Argeș, cortegiul funerar a atras sute de curioși pe marginea drumului în localitățile prin care acesta a trecut, dar și oameni care au venit special pentru a asista la eveniment. Clopotele din localitatea Topoloveni au bătut pe toată durata trecerii cortegiului funerar.

Sâmbătă, peste o mie de persoane au participat la slujba oficiată pentru Regina Ana a României în Piața Palatului din Capitală.

Regele Mihai nu a fost prezent la funeralii, rămânând în Elveția, la recomandarea medicilor.

Autoritățile române au declarat ziua de sâmbătă, 13 august, zi de doliu național.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
„Sunt sfâșiat!”. Răzvan Lucescu, primul interviu după moartea tatălui Mircea. Tehnicianul lui PAOK și-a deschis sufletul pentru Fanatik, acasă, la Salonic, după finala pierdută din Cupa Greciei
Capital.ro
Decretele privind demisiile miniștrilor PSD, publicate în Monitorul Oficial. Bilanțuri complete și predarea portofoliilor către interimari
Playtech.ro
Cu cât cresc preţurile la biletele de avion în această vară. Sumele în plus pentru zborurile către Turcia sau Egipt
Adevarul
SURSE Grupul politic care ar putea decide soarta lui Bolojan: negocieri tensionate și acuzații dure înainte de moțiune
wowbiz.ro
Alex Marcu, mărturii tuburătoare la un an de la moartea Teodorei. Cât de greu îi este să treacă peste tragedie: „Lucrez cu doi psihologi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este Denisa, tânăra de 19 ani care și-a pierdut viața în mașina condusă de soțul ei, pe centura Severinului. Cei doi erau căsătoriți de 3 luni
iamsport.ro
Sabotaj? O posibilă explicație pentru dezastrul de la Rapid: ”Așa se face în general”
MediaFlux
George Simion anunță că moțiunea va fi depusă marți, dacă vor avea strânse minim 233 de semnături: Pe data de 5 mai vom avea un vot pentru debarcarea Guvernului Bolojan
stirilekanald.ro
Nicușor Dan a semnat demisia...
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara