INCREDIBIL. Cadre medicale înşelate şi folosite ca giranţi pentru obţinerea unor credite

O angajată de la Resurse Umane a spitalului din Târnăveni a racolat oameni pe stradă pentru a face credite în numele lor şi s-a folosit de datele colegilor din spital pentru a-i pune giranţi. A reuşit aşa să facă rost de 180.000 de lei. Când s-au trezit somate pentru credite pe care nu le-au făcut, cadrele medicale au sunat la poliţie.
Iulian Tudor
31 aug. 2016, 07:33
INCREDIBIL. Cadre medicale înşelate şi folosite ca giranţi pentru obţinerea unor credite

La data de 30.08.2016, magistrații Judecătoriei Alba Iulia au dispus față de inculpata B.C. luarea măsurii arestului la domiciliu pe o perioadă de 30 de zile, potrivit observator.ro.

Inculpata B.C., angajată în cadrul Spitalului Municipal Târnăveni — Serviciul Resurse Umane este cercetată sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de folosire în mod direct de informații ce nu sunt destinate publicității în scopul obținerii de bani (14 infracțiuni), înșelăciune (6 acte materiale), fals intelectual (15 infracțiuni), fals material în înscrisuri oficiale (15 infracțiuni), fals în înscrisuri sub semnătură privată (29 infracțiuni) și uz de fals (59 infracțiuni).

În fapt, s-a reținut că, în perioada 2015-2016, inculpata a indus în eroare reprezentanții CAR — CFR Cluj cu ocazia contractării mai multor credite, folosind înscrisuri falsificate. La întocmirea acestor înscrisuri, B.C. a folosit informații nedestinate publicității, la care avea acces în virtutea atribuțiilor de serviciu. Valoarea prejudiciului cauzat acestei instituții de credit este de 180.000 lei.

Cercetările au fost efectuate de către lucrătorii Direcției Generale Anticorupție—Serviciul Județean Anticorupție Alba, în baza mai multor ordonanțe de delegare ale Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba.

Citeşte şi BNR: Băncile au înăsprit condiţiile de acordare a creditelor înainte de aplicarea legii dării în plată

DailyBusiness
Mesele cu carne, un lux pentru milioane de europeni. Unde se clasează România în clasamentul Uniunii Europene
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Andreea Marin, dezvăluiri neașteptate despre viața sentimentală! „Nu trebuie să fie…“
Fanatik.ro
Adrian Mazilu, șocat de ce a găsit în Olanda la Vitesse Arnhem: „Asta îți spuneau, dacă te puneau pe jos la antrenament”
Capital.ro
Marele artist al României a plecat să dea reprezentație pe scena cerului. Un mare şi smerit actor! Aplauzele rămân pentru eternitate
Playtech.ro
Bunurile dobândite în timpul căsniciei prin moştenire se împart cu soţul sau nu? Ce spune legea exact
Adevarul
Spitalele franceze, în alertă. Mărturia unui medic român despre pregătirile pentru un eventual conflict în Ucraina
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
Guvernul stabilește azi metodologia de acordare a burselor pentru anul școlar 2025-2026
Cancan.ro
Primul mesaj al Mihaelei Rădulescu, după reîntoarcerea în România. Bărbatul pentru care are cuvinte de laudă după moartea lui Felix Baumgartner
iamsport.ro
OUT din Champions League! Decizie-șoc la Liverpool după transferul lui Isak
MediaFlux
Câți pensionari erau înregistrați în august 2025 în România. Care este pensia medie
stirilekanald.ro
Femeia călcată cu mașina de amant, în Mizil, a murit la spital după zile de chin - VIDEO
substantial.ro
De ce apar mirosurile neplăcute în acele zone? 4 motive pe care toate femeile ar trebui să le cunoască