Ziua proceselor la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie

Zi plină la Înalta Curte de casaţie şi Justiţie. O serie de politicieni de prim rang, trimişi în judecată în dosare de corupţie, au termen în diferite procese.
Iulian Tudor
06 sept. 2016, 06:06
Ziua proceselor la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie

Gabriel Oprea, fost ministru de Interne şi vicepremier, are termen în procesul în care a fost trimis în judecată alături de mai mulţi foşti şefi ai poliţiei în dosarul Limuzina, pentru cheltuirea abuzivă a bugetului Direcţiei de Informaţii şi Protecţie Internă a Ministerului de Interne.

Liviu Dragnea, preşedintele PSD, are termen în procesul în care este trimis în judecată pentru abuz serviciu pentru angajarea a două femei la Direcţia pentru Protecţia Copilului Teleorman, angajate care în realitate au muncit pentru organizaţia locală a partidului.

Cristian David, fostul ministru de Interne, are termen în procesul în care este acuzat de luare de mită pentru intermedierea unei retrocedări abuzive de teren, afacere în care este judecat şi fostul prefect de Buzău, Cristinel Bîgiu.

Fostul primar al Ploieştiului, Iulian Bădescu, şi deputatul Sebastian Ghiţă au termen în procesul în care au fost trimişi în judecată pentru fapte de corupţie.

Senatorul Dan Şova are termen în procesul în care este trimis în judecată alături de Mihai Bălan pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu, în legătură cu încheierea unor contracte de asistenţă juridică cu CET Govora.

Radu Mazăre, fostul primar al municipiului Constanţa, şi fratele său, senatorul Alexandru Mazăre, au termen în procesul în care sunt trimşi în judecată pentru fapte de corupţie într-un dosar privind atribuirea unor contracte de lucrări.

Deputatul Mircea Roşca are termen în procesul în care este trimis în judecată, alături de alţi inculpaţi, pentru fapte de corupţie.

De asemenea, tot marţi are termen şi procesul în care Beke Istvan Attila şi Szőcs Zoltán au fost trimişi în judecată pentru punerea la cale a unui atentat cu explozibili în Târgu Seciuesc, atentat dejucat înainte de a fi pus în aplicare, de 1 Decembrie 2015.

 

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Care este cel mai mare regret al Soranei Cîrstea, după 20 de ani în tenis. Sportiva a spus totul abia acum
Capital.ro
Când se plătesc pensiile și alocațiile în februarie. Anunț oficial pentru cine primește pensia prin Poștă sau pe card
Playtech.ro
Iluzia optică a momentului. Ai 11 secunde la dispoziţie să găseşti iepuraşul ascuns printre pisici
Adevarul
Care este, de fapt, teama lui Trump față de Iran. Dezvăluirile făcute de vicepreședintele JD Vance, pe fondul escaladării tensiunilor cu regimul de la Teheran
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Tehnicianul din SuperLiga l-a uimit pe Prunea: ”Nimeni nu se aștepta, asta înseamnă să fii antrenor! Nu a făcut aceleași greșeli”
MediaFlux
Prețul gazelor naturale nu se modifică. Ministrul Energiei anunță ce se întâmplă concret în următorul an
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil