Câte porţii de fructe trebuie să mănânci pe zi

Fructele sunt extrem de sănătoase, dar au şi un conţinut ridicat de zahăr aşa că nu trebuie să exagerezi cu cantitatea de fructe consumată. Iată câte fructe e indicat să mănânci pe zi!
Romania TV
06 sept. 2016, 11:21
Câte porţii de fructe trebuie să mănânci pe zi

Zahărul îţi sabotează dieta şi împiedică dispariţia kilogramelor în plus. Mai mult decât atât, zahărul în exces declanşează apariţia kilogramelor.

Citeşte şi  Scapă de chimicalele şi pesticidele de pe fructe şi legume cu acest AMESTEC

Despre fructe ştim că sunt sănătoase şi că medicii nutriţionişti ne îndeamnă să le includem în alimentaţia noastră. Totuşi, fructele au şi ele un conţinut ridicat de zahăr.

Medicul nutriţionist Alissa Rumsey, purător de cuvânt al Academiei de Nutriţie şi Dietetică din SUA, susţine că este o mare diferenţă între zahărul natural, cel pe care îl regăsim în fructe, şi zahărul adăugat din produsele consumate (sucuri, prăjituri, alimente procesate).

Citeşte mai mult pe feminis.ro

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Cum cheltuie banii companiile de stat. Achiziție publică cu prețuri de 565 ori mai mari față de valoarea pieței
Capital.ro
Călin Georgescu a făcut semnul secret. Ce semnificație avea semnul făcut de Elena Udrea: Nu e nimic întâmplător
Playtech.ro
Plățile cash se limitează! Intră în vigoare noile reguli. Cât vor mai putea plăti românii cu numerar
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
Fostul concurent de la Survivor îl face praf pe Cătălin Moroșanu: ”Mințea foarte mult ca să mai ciugulească un salariu! Am fost cel mai dezamăgit de el, îl admiram”
MediaFlux
Bani în plus la pensie și în 2026. Ministrul Muncii, Florin Manole dă vestea pensionarilor
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde