Videanu l-a făcut proxenet pe Robert Negoiţă. USL îl dă în judecată, la pachet cu Udrea şi L.Negoiţă

Democrat-liberalul Adriean Videanu l-a acuzat miercuri pe Robert Negoiţă, "numit proxenet de o parte a mass-media", că duce o campanie în care îl monitorizează 24 de ore din 24 pe Liviu Negoiţă. În replică, USL a anunţat că îi va acţiona în judecată pe Adriean Videanu, Elena Udrea şi Liviu Negoiţă, pentru declaraţiile în care Robert Negoiţă a fost numit proxenet.
Romania TV
06 iun. 2012, 16:49
Videanu l-a făcut proxenet pe Robert Negoiţă. USL îl dă în judecată, la pachet cu Udrea şi L.Negoiţă

„În această campanie făcută de Robert Negoiţă, proxenet, aşa cum l-a denumit o parte a mass-media, Liviu Negoiţă are 24 de ore din 24 o maşină care îl monitorizează. Sesizând organele abilitate ale statului, i s-a răspuns că este într-o anchetă jurnalistică. Aveţi suficientă experienţă în ceea ce înseamnă o anchetă jurnalistică, chiar trebuie să agasezi un om 24 de ore din 24, timp de 30 de zile de campanie electorală? Aceasta este campania dusă de acest individ proxenet numit de o parte a mass-media”, a afirmat Adriean Videanu, citat de Mediafax.

La rândul său, purtătorul de cuvânt al campaniei PDL, Traian Ungureanu, a spus că la Sectorul 3 există o mare presiune făcută de Robert Negoiţă care a transformat campania electorală „în cea mai abjectă campanie desfăşurată vreodată în România”.  El a adăugat că Robert Negoiţă foloseşte toate „metodele de tip de mafiot şi de tip interlop”, începând cu plimbatul pensionarilor cu autocarele.

În urma declaraţiilor democrat-liberalilor, USL a anunţat că îi va acţiona în judecată pe Elena Udrea, Adriean Videanu şi Liviu Negoiţă.

Agresivitatea fără precedent a căpeteniilor portocalii Elena Udrea, Adriean Videanu şi Liviu Negoiţă la adresa candidatului USL pentru Primăria Sectorului 3, Robert Negoiţă, arată disperarea cu care aceştia se agaţă de putere. În loc să atace cu înverşunare şi fără urmă de moralitate, mai bine ar fi apărat drepturile cetăţenilor români şi nu ar fi permis tăieri abuzive şi aberante de salarii şi pensii”, se arată într-un comunicat al USL, potrivit Mediafax.

Potrivit comunicatului, atacurile PDL sunt motivate de faptul că „Liviu Negoiţă a transformat Sectorul 3 într-o afacere personală şi de partid”, bugetul primăriei acestui sector fiind transformat „în principala sursă de finanţare a PDL”, acesta fiind „surprins că, pentru prima oară, toate aceste detalii sunt aduse la cunoştinţa publicului”.

Doamna Elena Udrea, preşedinte al PDL Bucureşti şi prietenă intimă cu domnul Liviu Negoiţă, îşi joacă, în Sectorul 3, influenţa şi puterea pe care o are astăzi în PDL. Opţiunea pentru Liviu Negoiţă este o opţiune pentru Elena Udrea„, susţine USL.

Un alt motiv al atacurilor PDL este, în opinia USL, faptul că Adriean Videanu, prezentat drept „naşul şi partenerul de afaceri al lui Liviu Negoiţă, precum şi unul din principalii finanţatori ai PDL”, este „profund interesat de prezervarea structurilor oculte de finanţare pentru grupul său de interese„.

DailyBusiness
Și-au făcut cruce când au văzut nota de plată. Incredibil pentru ce au fost taxați patru turiști la o terasă din Italia!
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată părinții lui Andrei Lemnaru de la Insula Iubirii 2025. Imaginea care a devenit virală
Fanatik.ro
Averea impresionantă a lui Gigi Neţoiu. „Am cea mai modernă fabrică de vită Angus din Europa. Din chiriile din Dubai încasez 180.000 de euro!”
Capital.ro
România ține doliu. S-a stins din viață Ioan Donca. Am pierdut un om pe care toată planeta l-a respectat
Playtech.ro
Pot fi copiii dezmoşteniţi de părinţi? Un avocat celebru explică exact legea moştenirii în acest caz
Adevarul
Mărturii cutremurătoare despre crima de la Craiova: cu ultimele puteri, profesoara i-a zis fiicei sale să iasă din apartament
wowbiz.ro
Scena SFÂȘIETOARE cu fetița Silvanei, în timp ce își ținea mama înjunghiată de mână. Ultimele cuvinte pe care a apucat să i le spună fiicei sale, înainte să moară. TULBURĂTOR
Evz.ro
România, loc pe harta turismului de lux. Care sunt cele 12 hoteluri incluse în Ghidul Michelin
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Un băiat de 13 ani a murit după ce a mâncat tăiței cruzi. Adolescentul s-a prăbușit la pământ, iar medicii nu au mai put să-l salveze
Cancan.ro
Complicele lui Emil Gânj a fost PRINS! Ireal unde l-au găsit polițiștii din România pe Ilie Sălăgean
iamsport.ro
Miliardarul de la LA Lakers a vrut sa investească în România: ”Am fost și la el acasă”
MediaFlux
Amenzi pentru persoanele fizice de la 7.500 până la 15.000 lei! Nimeni nu scapă dacă încalcă legea
stirilekanald.ro
A fost prins în Germania. Emil Gânj a dat peste cap planurile polițiștilor
Durere, reumatism, vene varicoase și artrită: remedii naturale și cum să le folosești corect