INUNDAŢII în Coreea de Nord: Peste 100 de morţi şi aproape 400 de persoane dispărute

Inundațiile din nord-estul Coreii de Nord s-au soldat cu 133 de morți și 395 de dispăruți, potrivit unui nou bilanț anunțat luni de ONU. Aproximativ 107.000 de persoane au fost evacuate în urma revărsării fluviului Tumen, se arată într-un comunicat al Biroului de Coordonare a Afacerilor Umanitare al ONU (OCHA), citând cifrele nord-coreene.
Iulian Tudor
12 sept. 2016, 06:48
INUNDAŢII în Coreea de Nord: Peste 100 de morţi şi aproape 400 de persoane dispărute

Peste 35.000 de case au suferit pagube majore, dintre care 69% au fost total distruse, potrivit unui comunicat al agenției ONU. Pe de altă parte, 8.700 de clădiri publice au fost afectate de o creștere a apelor provocate de precipitațiile abundente, potrivit Agerpres.

Aproximativ 16.000 de hectare agricole au fost inundate și cel puțin 140.000 de persoane au nevoie de ajutor de urgență, potrivit comunicatului.

Duminică agenția oficială KCNA anunțase că „zeci de mii de case” și de clădiri publice au fost distruse, precum și numeroase căi ferate, drumuri, linii electrice și uzine. Multe terenuri agricole au fost distruse sau inundate. Potrivit KCNA locuitorii din provincia Hamgyong de Nord, se confruntă cu „mari suferințe”.

Lipsită de infrastructuri și de amenajări adecvate, Coreea de Nord este deosebit de vulnerabilă la catastrofele naturale, mai ales la inundațiile din urma deforestării dealurilor. În 2012, inundațiile au provocat alunecări de teren în urma ploilor torențiale provocând 169 de morți, 400 de dispăruți și 212.200 de sinistrați și distrugerea a 650 de km2 de terenuri cultivare, potrivit mass-media nord-coreene.

DailyBusiness
Prețurile la alimente în Bulgaria față de România, în hipermarket și în piețe. Cât de mari sunt diferențele
Spynews
Marisa Paloma, implicată într-un accident rutier. Influencerița a fost testată cu alcooltestul. Ce a urmat după: „Am trecut printr-o criză existențială”
Bzi.ro
Scandal la Insula Iubirii 2025! Marian acuză Antena 1 că „măsluiește” filmările. Confruntare directă cu Radu Vâlcan
Fanatik.ro
Încă o taxă în plus pentru români odată cu noile reglementări pentru colete? Explicațiile specialiștilor: „O modalitate de a-i forța pe giganții online”
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu: Îl așteptăm să ne confirme că acceptă. Vom depune moțiune de cenzură
Playtech.ro
Pomii vecinilor atârnă în curtea noastră şi nu vor să îi taie. Ce putem face? Soluţia unui avocat pentru problema des întâlnită în România
Adevarul
De ce nu a semnat și România „declarația europeană” privind summitul din Alaska. „Este o victorie a lui Putin, fără doar și poate”
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Exclusiv. Număr record de firme în pragul falimentului. Cine poate face profit de pe urma lor
Prosport.ro
Maria, clona lui Kim Kardashian, a atras toate privirile. Cum și-a făcut apariția prezentatoarea TV
kanald.ro
Când începe școala în 2025. Ministerul Educației a anunțat data la care elevii revin în bănci
Cancan.ro
Cum arăta Ilie Bolojan în tinerețe? 'Avea păr mult și creț'
iamsport.ro
Monica Seles a rupt tăcerea după ce a fost diagnosticată cu miastenia gravis: ”Mi-a luat mult timp să accept”. Suferința legendei care câștiga Roland Garros la 16 ani
MediaFlux
România poate trece la moneda euro!
stirilekanald.ro
O actriță celebră s-a înecat pe o insulă din Grecia. Lumea filmului, în stare de șoc
Grevă generală în România, din septembrie? Sindicatele amenință cu blocaj total: „Căderea actualului Guvern”