Polonia vrea să dezgroape TOŢI MORŢII de la accidentul aviatic în care a murit preşedintele Lech Kaczynski şi alte 95 de persoane

Procuratura poloneză dorește să exhumeze toate victimele accidentului aviatic de la Smolensk, în care și-au pierdut viața 96 de persoane, majoritatea responsabili polonezi, inclusiv fostul președinte Lech Kaczynski, fratele geamăn al liderului actualului partid de guvernământ de la Varșovia (Lege și Justiție - PiS), relatează marți agenția EFE, citată de Agerpres.
Filip Stan
13 sept. 2016, 13:54
Polonia vrea să dezgroape TOŢI MORŢII de la accidentul aviatic în care a murit preşedintele Lech Kaczynski şi alte 95 de persoane

Conform postului de radio local RMF FM, care citează surse din procuratura de la Varșovia, autoritățile poloneze au contactat deja ‘centre de analiză foarte cunoscute’ în Europa pentru a realiza o autopsie profundă a rămășițelor pământești.

Același post amintește că până în prezent au fost exhumate doar o mică parte din cele 96 de cadavre, motiv pentru care procuratura consideră necesar ca toate să fie exhumate. Autoritățile poloneze văd în această analiză proba principală în investigarea cauzelor accidentului, întrucât Rusia continuă să refuze predarea resturilor aeronavei.

După ce partidul Lege și Justiție a câștigat anul trecut alegerile legislative, noul guvern de la Varșovia a decis să redeschidă investigația privind accidentul de la Smolensk.

Concluzia anchetei efectuate de Rusia a fost că avionul s-a prăbușit din cauza unei erori de pilotaj, în timpul aterizării în condiții de ceață densă, probabil și ca urmare a presiunilor exercitate de unii membrii ai delegației asupra piloților să aterizeze la Smolensk în pofida vizibilității reduse.

Citeşte şi Ministrul Apărării din Polonia: Catastrofa de la Smolensk, în care a pierit preşedintele ţării, un ACT TERORIST rusesc

Însă unii politicieni polonezi, printre care se numără și ministrul apărării, Antoni Macierewicz, susțin teoria că avionul prezidențial polonez de tipul Tupolev TU-154 s-a prăbușit în urma unui atentat rus, o comisie parlamentară creată tot de acest ministru insistând că la originea catastrofei au fost o serie de explozii, informează Agerpres.

Delegația poloneză se deplasa la Smolensk pentru a asista la comemorarea a 70 de ani de la masacrul de la Katyn.

Comisia poloneză de anchetă, care a investigat accidentul în perioada când premier era Donald Tusk, a exclus teza atentatului, dar a acuzat și doi controlori de trafic aerian ruși că au comis erori. Rusia atribuie vina integral echipajului avionului polonez, însă refuzul ei de a preda Poloniei resturile avionului alimentează speculațiile.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Sportivul celebru care a fost acuzat de violență domestică! Fosta iubită a publicat imagini cu vânătăile și rănile suferite
Capital.ro
Reguli la bloc pentru proprietarii apartamentelor nelocuite. Obligații chiar și cu zero persoane declarate la întreținere
Playtech.ro
Impozitul auto în 2026: Noua formulă de calcul aduce creșteri masive, iar mașinile hibride pierd avantajele fiscale
Adevarul
Impozit cât două salarii medii pentru un apartament minuscul. Explicațiile unui specialist
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLigă îl atacă pe primar: ”E strigător la cer! Trebuie un semnal de alarmă ca să facă el ceva, sunt probleme foarte mari, e vorba de respect”
MediaFlux
Ne luăm adio de la cele 4 anotimpuri? Anunțul care răstoarnă tot ce știam
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend