CURS BNR: Euro, cotat marţi la 4,4495 lei

CURS BNR: Banca Naţională a României (BNR) a anunţat marţi un curs de referinţă de 4,4495 lei/euro, în scădere uşoară faţă de nivelul de luni, tot în coborâre fiind şi dolarul american, pe o piaţă cu variaţii reduse, în lipsa unor evenimente semnificative până la finalul săptămânii.
Filip Stan
27 sept. 2016, 12:19
CURS BNR: Euro, cotat marţi la 4,4495 lei

CURS BNR: Luni, BNR a afişat un curs de referinţă de 4,4504 lei/euro. Analiştii se aştepată ca tendinţa din ultimele luni, de menţinere a cursului în apropiere de pragul de 4,45 lei/euro, să continue.

Pentru această săptămână, principalul eveniment economic intern este şedinţa BNR de vineri, însă analiştii nu aşteaptă nicio decizie majoră. 

Dolarul american, cotat indirect în piaţa românească prin raportare la paritatea euro/dolar, s-a a mai scăzut uşor în raport cu leul, până la 3,9567 lei.

Dolarul SUA este moneda de referinţă pe plan internaţional pentru materii prime, inclusiv pentru petrol, iar importurile din Asia depind, de asemenea, de moneda americană.

Cursul francului elveţian a mai coborât uşor, de la 4,0865 lei la 4,0849 lei.