Raport al Forumului Economic Mondial: România a coborât pe locul 62 în topul celor mai competitive state

România ocupă locul 62 în topul celor mai competitive 138 de state din lume, în scădere cu nouă poziții față de anul trecut, în timp ce Elveția și-a păstrat poziția de lider mondial pentru al optulea an consecutiv, potrivit unui raport al Forumului Economic Mondial (WEF), transmite Bloomberg.
Iulian Tudor
28 sept. 2016, 14:47
Raport al Forumului Economic Mondial: România a coborât pe locul 62 în topul celor mai competitive state

Scorul general obținut de România este de 4,30 puncte (în scădere față de 4,32 puncte anul trecut) pe o scară de la unu la șapte. Înaintea României se află state precum Estonia (locul 30), Cehia (31), Lituania (locul 35), Polonia (locul 36), Rusia (43), Letonia (49) și Bulgaria (51). România devansează însă țări precum Slovenia (35), Ungaria (69), Croația (74), Grecia (86) și Republica Moldova (100).

Potrivit autorilor raportului, România are scoruri mici la indicatorii privind sofisticarea afacerilor (unde se clasează pe locul 100 în lume) dar și la instituții (locul 92 în lume) și infrastructură (locul 88 în lume).

În schimb, România se clasează cel mai bine la capitolul mediu macroeconomic, unde ocupă locul 28 în lume, și mărimea pieței, locul 42. Dar cele mai mari probleme cu care se confruntă țara sunt: accesul la finanțare, birocrația ineficientă guvernamentală, impozitarea, forța de muncă educată inadecvat și reglementările fiscale.

Elveția (cu un scor de 5,81 puncte) este urmată de Singapore (5,72 puncte), SUA (5,70 puncte), Olanda (5,57 puncte), Germania (5,57 puncte), Suedia (5,53 puncte) și Marea Britanie (5,49 puncte). La coada clasamentului se regăsesc Ciad (2,95 puncte), Mauritania (2,94 puncte) și Yemen (2,74 puncte).

Forumul Economic Mondial și-a exprimat temerile privind un declin gradual al deschiderii, din cauza creșterii barierelor non-tarifare, a taxării excesive a investițiilor străine și a taxelor vamale ridicate. Aceste evoluții afectează creșterea economiei globale, se arată în raport.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Materiile la care David Popovici nu a excelent la școală. Ce au făcut profesorii pentru campionul olimpic
Mișcări în PNL înainte de congres: Oana Gheorghiu și Dragoș Pîslaru intră în organizația Sector 6 (Surse)
Playtech.ro
De ce unele baterii sunt AA și altele AAA. Explicația pe care puțini o cunosc, denumirile nu sunt alese întâmplător
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc dezastruos la un hotel din Republica Dominicană! O femeie și-a pierdut viața și alți 1.700 de turiști au fost evacuați
iamsport.ro
Scandalul-monstru din vestiarul României la CM 1994. Gică Popescu și-ar fi ”trimis” un coleg acasă, după conflictul cu secundul: ”Te-am făcut mare antrenor, vezi-ți de treaba ta!”
MediaFlux
Horoscop de weekend 20-21 iunie. Ce rezervă astrele pentru fiecare nativ
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?