Scurgeri de informaţii de la Casa Albă care compromit securitatea Statelor Unite

O investigaţie asupra cazului a fost deschisă de către Procurorul General al SUA, Eric Holder. Doi procurori se ocupă de scurgerea unor informaţii privind atacuri cibernetice asupra Iranului şi dejucarea unui complot terorist în Yemen.
Romania TV
10 iun. 2012, 10:44
Scurgeri de informaţii de la Casa Albă care compromit securitatea Statelor Unite

Procurorul-general american, Eric Holder, a decis iniţierea unei investigaţii în cazuri de scurgeri de informaţii care implică Preşedinţia SUA. El a numit doi procurori care se vor ocupa de această anchetă referitoare la recentele scrugeri de informaţii despre atacuri cibernetice contra Iranului şi despre dejucarea unui complot terorist în Yemen.

Aceste scurgeri de informaţii implică în mod direct Casa Albă şi riscă să compromită securitatea Statelor Unite, informează BBC News online.

Presa americană a dezvăluit luna trecută că un agent dublu britanic a reuşit să se infiltreze în celule Al-Qaida din Yemen şi să împiedice comiterea unui atentat. De asemenea, presa a dat detalii despre cum aprobă personal preşedintele Barack Obama fiecare raid aerian  împotriva teroriştilor din Pakistan.

Opoziţia republicană a sugerat că Preşedinţia SUA a dezvăluit intenţionat informaţiile pentru îmbunătăţirea imaginii lui Barack Obama înaintea scrutinului prezidenţial din noiembrie. Casa Albă a negat aceste speculaţii.