Românii stau la cozi interminabile să prindă banii alocaţi de Guvern pentru panouri solare VIDEO

Românii fac nopţi albe în stradă pentru a prinde banii alocaţi de guvern pentru panouri solare. Sunt mii de oameni în toată ţara care stau la cozi, unii dintre ei încă de vineri. Banii pentru programul Casa Verde nu ajung însă nici pentru jumătate din cereri. 
Filip Stan
10 oct. 2016, 05:52
Românii stau la cozi interminabile să prindă banii alocaţi de Guvern pentru panouri solare VIDEO

Peste 250 de oameni au îndurat frigul în stradă, la coadă, azi noapte la Drobeta Turnu Severin. Pentru mai bine de o sută dintre ei însă a fost a treia noapte albă sub cerul liber. Oamenii vor să fie siguri că dosarele lor vor fi soluţionate, au venit încă de vineri în faţa Agenţiei de Protecţie a Mediului.

Şi la Târgu Jiu sunt sute de oameni care stau la cozi interminabile. Aici, un om a fost scos pe sus din mulţime, după ce s-a băgat în faţă. 

Nebunie şi la Piteşti, unde 300 de oameni au venit cu şezlonguri la Agenţia de Protecţie a Mediului. 

In Mehedinti, sute de oameni s-au asezat la coada inca de vineri. Au dormit in frig sau au stat la rand cu schimbul ca sa poata primi bani pentru panouri solare. In judetul Dolj, circa 300 de dosare vor primi finantare, conform sumelor alocate, asa ca oamenii s-au grabit sa se inscrie pe liste de asteptare. 

Şi în judeţul Olt, zeci de persoane şi-au petrecut ultimele două nopţi în în faţa sediului Agenţiei pentru Protecţia Mediului pentru a prinde un loc în faţă la depunerea dosarului pentru „Casa Verde“. 

La Buzau, aproximativ 200 de persoane erau la coda in fata Agentiei pentru Protectia Mediului Buzau, in noaptea de duminica spre luni, pentru a depune dosarele. Coada a inceput sa se formeze duminica seara.

Cei care vor finantare prin programul Casa Verde pot depune dosarul la Agentiile de Mediu pana pe 24 octombrie. Bugetul alocat pentru intreaga tara este de 94 de milioane de lei, din care 60 de milioane sunt destinate populatiei si 34 de milioane persoanelor juridice.

DailyBusiness
Câți bani cheltuie un om într-o viață. Cât îi trebuie unui român ca să ducă un trai decent
Spynews
Lidia Buble, bătută pe stradă cu mătura! Cum a început scandalul: ”A început să dea în mine”
Bzi.ro
Maia Morgenstern, reacție dură după valul de critici la adresa fiicei sale: „Părerea… contează cam cât contează conținutul scutecelor!”
Fanatik.ro
Câți bani trebuie să găsească Guvernul în anii următori pentru a plăti pensiile românilor. Gaura uriașă din bugetul asigurărilor sociale
Capital.ro
Călin Georgescu își pierde speranța privind alegerile. Anularea prezidențialelor nu va fi anchetată
Playtech.ro
O nouă interdicţie la înmormântări. Obiectul esenţial pe care nu mai ai voie să îl duci în cimitir
Adevarul
Dronele rusești din Polonia, mesajul lui Putin pentru Nawrocki. Valentin Naumescu: „A primit o avertizare rusească?”
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Momentul înfiorător în care Iryna Zarutska, tânăra ucraineancă de 23 de ani, este ucisă cu brutalitate într-un tren din Carolina de Nord. Familia a transmis un mesaj cutremurător
Cancan.ro
Nu l-a lăsat inima și a venit să își ia adio de la mama Adrianei Bahmuțeanu! Cine a apărut la înmormântarea Petruței Toma
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Petrescu! Antrenorul român așteptat la echipa națională: ”Prima variantă”
MediaFlux
Echinocțiul de toamnă 2025. Când se schimbă ora
stirilekanald.ro
Drama prin care trecea profesoara găsită spânzurată împreună cu fiul ei de 7 ani. Femeia și-ar fi ucis copilul înainte. Detalii șocante din anchetă
substantial.ro
Cursul valutar BNR miercuri, 10 septembrie 2025: A crescut prețul dolarului american și al gramului de aur