Marian Munteanu îi ameninţă cu INSTANŢA pe cei care l-au acuzat că a colaborat cu SECURITATEA

Marian Munteanu, fostul lider al studenţilor, a anunţat sâmbătă că îi va da în judecată "şi în civil şi în penal" pe toţi cei care au afirmat că a colaborat cu Securitatea, în special pe politicieni.
Filip Stan
22 oct. 2016, 18:59
Marian Munteanu îi ameninţă cu INSTANŢA pe cei care l-au acuzat că a colaborat cu SECURITATEA

Marian Munteanu a susţinut că îi va da în judecată şi în civil şi în penal pe cei „certaţi şi cu legea şi cu bunul simţ”, „zurbagii” care au agitat o „manipulare odioasă”, „hârtiuţe falsificate produse în aprilie 1990 pentru a opri cel mai mare marş al tineretului”.

„Nu mă intimidează tentativele unor propagandişti de a răspândi neadevăruri, minciuni şi calomnii în viaţa noastră publică. Mă refer la micile gălăgii legate de verdictul CNSAS care a arătat foarte clar că nu am colaborat cu Securitatea, iar dacă cineva îşi imaginează că, vânturând nişte hârtiuţe şi invocând nişte aşa-zise expertize grafologice făcute pe microfilme, o să aibă succes, se înşeală foarte grav”, a declarat Marian Munteanu în Piaţa Universităţii.

„Am deja câteva persoane. Până astăzi am fost hotărât să nu dau în judecată ziarişti. Mulţi şi-au făcut televiziuni în România pentru că noi am stat aici (în Piaţa Universităţii – n.r.) şi am luptat. De data asta, după atâta ticăloşie, am să o fac şi pe asta. Deja avem acţiuni în instanţă pentru următorii cetăţeni: Macovei Monica, Manolescu Nicolae, Cernea, politicieni deocamdată. Dar după politicieni urmează un aşa-zis ziarist Cristian Tudor Popescu, Andrei Cornea, Stelian Tănase, Victor Boştinaru, parlamentar PSD. Pe lângă acest buchet de scaieţi, pregătesc acţiuni împotriva tuturor celor care au minţit, au falsificat sau au prezentat drept corecte şi drepte documente neverificate şi, mai mult, imposibil de verificat. Începând de luni începe acţiunea în instanţă, începe acţiunea la Parchet pentru că nu se mai poate aşa”, a mai spus Marian Munteanu

Marian Munteanu a adăugat însă că renunţă la instanţă dacă primeşte scuze de la ziarişti, înţelegere care nu este valabilă şi pentru politicieni.

CNSAS a publicat adeverinţa prin care stabileşte că Marian Munteanu, fostul lider al Ligii Studenţilor din Piaţa Universităţii şi liderul partidului Alianţa Noastră România, nu a colaborat cu Securitatea. Cu toate acestea, CNSAS publică, în preambulul acestei adeverinţe, detalii din dosarul de Securitate al lui Marian Munteanu, din care reiese că acesta a turnat la Securitate în perioada 1988-1989 sub numele de cod „Ioan”, fiind plătit cu 500 de lei pentru serviciile sale.

CNSAS nu a putut să îi atribuie lui Marian Munteanu calitatea de colaborator al Securităţii, pentru că, conform legii, acesta ar fi trebuit să îndeplinească cumulativ două condiţii: să fi denunţat activităţi anti-comuniste şi să fi încălcat drepturile omului prin activităţile sale. Conform CNSAS, denunţurile lui Munteanu nu vizează activităţi anti-comuniste, deci verdictul legal nu poate fi de colaborator al Securităţii.

Marian Munteanu a negat în repetate rânduri că a semnat angajamentul cu Securitatea.

DailyBusiness
Statul dă 700 de lei în plus pentru pensionari! CÂND ajung banii la aceștia
Spynews
Unde se pun frunzele de nuc de Rusalii în casă. Ce simbolizează ele, de fapt
Bzi.ro
Nu te-ai fi gândit că Andreea Esca are așa ceva în casă! Aris Melkior a dat-o de gol! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Zilele libere la care au dreptul angajații, în afară de cele de sărbătoare legală sau concediu de odihnă. Puțini români cunosc acest lucru
Capital.ro
Doliu imens. A murit actorul copilăriei multor generații. Toată lumea l-a iubit
Playtech.ro
Pasărea care zboară la cea mai mare înălțime. Una a lovit un avion la 11.300 de metri în 1973
DailyBusiness
ANPC a găsit alte nereguli în supermarketuri. Produse expirate, mizerie și amenzi de 140.000 lei
Adevarul
Dezvăluiri din culisele prieteniei lui Trump cu Jeffrey Epstein. „Își împărțeau iubitele și avioanele”
wowbiz.ro
„Distrus, sunt un tată neputincios, scoală-te...” Ionel Ganea, zdrobit de durere . Și-a pierdut fiul de doi ani la o lună după accidentul pe care l-a provocat
Spynews
Fiul lui Ionel Ganea a murit! Băiețelul în vârstă de 2 ani a fost implicat într-un grav accident de circulație cu aproximativ o lună în urmă
Spynews
Camelia Mitoșeru a cunoscut-o pe noua iubită a lui Mihai Mitoșeru! Actrița radiază de fericire alături de familia ei | FOTO
Evz.ro
Netflix lansează filmul perfect pentru weekend. Ne regăsim toți în poveste
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, într-o rochie mulată! A întors toate privirile
kanald.ro
Cum a intrat Robert Lupu în complexul în care locuia Teodora Marcu? Ancheta scoate la iveală detalii neașteptate
Cancan.ro
Colegul de celulă al lui Laurențiu Duduianu RUPE TĂCEREA! Ce pastilă ar fi primit, de fapt: 'Nimeni nu-l…'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Românul care a schimbat cursul istoriei lumii. Moartea sa a lăsat România mai săracă. Respect etern, maestre!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a fost dată afară! A vorbit imediat despre ce a pățit: „Nu poți face asta”
stirilekanald.ro
Fosta soție a lui Robert Lupu, criminalul Teodorei Marcu, dezvăluiri șocante! Au stat împreună 12 ani, de frică să nu o omoare: "Mă amenința că mă omoară pe mine și familia mea"
Ilie Bolojan, anunț major despre serviciul militar obligatoriu: „Este bine să avem o armată dotată. Trebuie să ne adaptăm la aceste realități”
MediaFlux
⁠Tradiții culinare de Rusalii. Ce delicatese se pregătesc
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cinzeaca de carcalete, dorobanțul de cocârț și Iphone-ul – cum scapă românii de realitate