Refugiaţi sirieni, printre care şi copii, exploataţi în industria confecţiilor de îmbrăcăminte din Turcia

Refugiaţi sirieni, printre care şi copii, lucrează în condiţii mizerabile pentru furnizori intermediari ai marilor companii de articole vestimentare, în Turcia, informează presa internaţională.
Filip Stan
26 oct. 2016, 05:24
Refugiaţi sirieni, printre care şi copii, exploataţi în industria confecţiilor de îmbrăcăminte din Turcia

Refugiaţi sirieni, adulţi, dar şi copii, au fost filmaţi în ateliere din Turcia care produc articole vestimentare pentru companii de îmbrăcăminte, precum Marks and Spencer, Asos, Zara sau Mango.

Refugiaţii sirieni sunt plătiţi cu salarii sub renumeraţia minimă a statului turc şi lucrează în condiţii de muncă îngrozitoare, a declarat Darragh MacIntyre, jurnalist britanic.

Conform declaraţiilor reprezentanţilor companiilor mai sus menţionate, acestea nu tolerează exploatarea refugiaţilor şi nici a copiilor. Criticii afirmă însă, că acţiunile acestora nu sunt suficiente pentru a sista problema exploatării refugiaţilor şi minorilor.

Potrivit lui Danielle McMullan, din partea Centrului de Resurse pentru Drepturile Omului, companiile de îmbrăcăminte trebuie să înţeleagă că ele sunt responsabile pentru exploatarea refugiaţilor pentru că au responsabilitatea de a monitoriza şi de a înţelege unde sunt făcute articolele lor vestimentare şi în ce condiţii.

Multe din hainele acestor companii sunt produse în Turcia pentru că aceasta este mai aproape de Europa şi poate prelua comenzi de ultim moment. Acesta fapt le permite comercianţilor să introducă în magazine modele noi mult mai repede, decât dacă acestea ar fi făcute în alt loc.

Majoritatea refugiaţilor care lucrează pentru furnizori intermendiari ai companiilor de haine europene nu au permise de muncă şi lucrează ilegal în industria confecţiilor de îmbrăcăminte.

Jurnalistul Darragh MacIntyre, care a discutat cu zeci de muncitori sirieni, a declarat: „Ei ştiu că sunt exploataţi, dar ştiu că nu pot face nimic în această privinţă”.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Un celebru fotbalist român a purtat brățară de monitorizare dintr-o eroare! Fosta soție l-a reclamat, dar instanța i-a dat dreptate lui
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Țara unde Corina Caragea a ajuns în luna septembrie. Are o destinație de vacanță spectaculoasă, însă nu oricine își permite să vină aici
Capital.ro
Giovanni Becali, despre Elena Udrea: Rol de supermafiot. Știe multe! N-a ciripit! Putea să dezmembreze toată ţara
Playtech.ro
Cele mai frumoase locuri din România toamna. Frunzele arămii, aerul curat și liniștea naturii, punctele forte
Adevarul
Un caz care zguduie America. Ce l-a împins pe Tyler Robinson să-l ucidă pe Charlie Kirk? Povestea studentului „rătăcit ideologic” crescut într-o familie MAGA
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Imagini în costum de baie cu femeia care a construit un imperiu din nimic
kanald.ro
Bursele tăiate ar putea fi reintroduse în sistem. Anunțul făcut de ministrul Educației
Cancan.ro
Ce i-a spus asasinul lui Charlie Kirk tatălui său înainte să se predea. Tyler Robinson era mormon!
iamsport.ro
Dani Coman a sărit să bată un președinte de club: ”Am zis să văd dacă e greu biroul și dacă stă bine pe el”
MediaFlux
Statul român nu vrea să spună ce ajutoare a trimis Ucrainei. Au fost 23 de pachete
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor