Mitrea: Geoană nu este în stare să facă nimic singur

Senatorul PSD Miron Mitrea nu îl vede capabil pe Mircea Geoană să construiască o nouă formaţiune politică. Despre o eventuală plecare a lui Marian Vanghelie din PSD, Mitrea spune că nu vrea să facă speculaţii.
Romania TV
16 nov. 2011, 10:38
Mitrea: Geoană nu este în stare să facă nimic singur

Senatorul PSD Miron Mitrea a declarat miercuri că nu ştie pe nimeni în PSD dispus să plece cu Geoană pentru a face un nou partid.

„Eu îl cunosc foarte bine pe Geoană. Nu cred că e în stare să facă nimic singur. (…) Este o soluţie să înlocuiască UNPR cu o nouă formaţiune a lui Geoană. El să spună – sunt aici, cu braţele deschise – şi justiţia să bată tufişurile, cum s-a întâmplat cu o parte dintre cei de la UNPR. Dacă este în aşa de bune relaţii cu preşedintele Traian Băsescu şi cu PDL s-ar putea să vedem şi un astfel de procedeu, dar asta nu trebuie să ne îngrijoreze”, a spus Mitrea, citat de Agerpres.

Întrebat dacă el crede că este posibil ca Marian Vanghelie să părăsească PSD în cazul în care s-ar contura o nouă formaţiune politică în jurul lui Geoană, senatorul social-democrat a replicat că ar face speculaţii, atâta timp cât primarul sectorului 5 al Capitalei a declarat că nu intenţionează să facă acest gest politic.

„Eu l-am văzut pe Vanghelie spunând tot timpul că nu va pleca. Mai departe, aş specula. Nu ştiu ce face. Se ocupă de sectorul 5”, a spus Mitrea.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atenție Craiova, adversarul din Liga Campionilor a marcat de 8 ori în ultimul meci
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Planta de interior super rezistentă care absoarbe căldura și răcorește aerul din casa vara. Mulţi spanioli şi italieni o au
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Calcule pentru românii care vor să cumpere vechime în muncă pentru pensie, în 2026. Cât va costa după majorarea salariului minim
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?