Funcţionar de la Finanţele Publice Alba prins în flagrant când primea 3.000 de lei mită, trimis în judecată

Un funcţionar de la Administraţia Finanţelor Publice Alba arestat preventiv şi apoi pus sub control judiciar după ce a fost prins în flagrant în timp ce primea 3.000 de lei mită pentru a nu-şi îndeplini corespunzător atribuţiile de serviciu a fost trimis în judecată.
Iulian Tudor
18 nov. 2016, 11:09
Funcţionar de la Finanţele Publice Alba prins în flagrant când primea 3.000 de lei mită, trimis în judecată

Potrivit unui comunicat transmis, vineri, de Direcţia Generală Anticorupţie – Serviciului Judeţean Anticorupţie Alba, procurorii de la Parchetul Tribunalului Alba au dispus trimiterea în judecată a lui B.D., funcţionar la Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Alba, pentru luare de mită.   

Potrivit anchetatorilor, funcţionarul public, în îndeplinirea atribuţiilor de serviciu, a făcut o inspecţie fiscală în luna iulie 2015 la un cabinet individual de avocatură din municipiul Sebeş.

Ulterior, bărbatul a contactat reprezentantul cabinetului de avocatură şi i-a cerut suma de 2.000-3.000 de lei, invocând modul în care a făcut inspecţia fiscală în anul 2015, precum şi faptul că, pe viitor, în schimbul sumei de bani, îşi va îndeplini în mod defectuos atribuţiile de serviciu şi nu îl va sancţiona pentru neregulile constatate cu ocazia controalelor fiscale.

Funcţionarul de la Administraţia Finanţelor Publice Alba a fost reţinut, la începutul lunii octombrie, de ofiţerii Direcţiei Generale Anticorupţie (DGA) – Serviciul Judeţean Alba după ce a fost prins în flagrant în timp ce primea 3.000 de lei mită pentru a nu-şi îndeplini corespunzător atribuţiile de serviciu.

Bărbatul a fost prins primind banii chiar de la denunţătorul său pentru a trece cu vedere anumite probleme descoperite în urma unei inspecţii fiscale făcute la cabinetul de avocatură în anul 2015.

Ulterior, funcţionarul a fost arestat preventiv, în urma unei decizii a Tribunalului Alba. Hotărârea instanţei nu a fost definitivă şi a fost atacată cu contestaţie de către funcţionarul public, iar Curtea de Apel Alba Iulia a decis ca acesta să fie pus sub control judiciar pentru 60 de zile.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
FCSB a pus ofertele pe masă! MM Stoica: ”3 jucători”. Marea surpriză pe care o pregătește campioana României
Capital.ro
Comisia Europeană pregătește o nouă taxă pentru alimente. Se va aplica în toate țările membre, inclusiv România
Playtech.ro
Șoferii noi, restricționați la mașini puternice. Ce autovehicule nu vor putea conduce în primii 2 ani
Adevarul
De la cioban la milionar: ascensiunea impresionantă a afaceristului acuzat că ducea mita cu elicopterul
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Primele imagini de la înmormântarea lui Horia Moculescu. Artiștii veniți la Cimitirul Bellu VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume