Becali: A intrat DIAVOLUL în biserică. Ucigaşul ar putea face parte dintr-o SECTĂ satanică

Europarlamentarul Gigi Becali a declarat sâmbătă, la România TV, că asasinul preotului Tudor Marin este posedat de Diavol, care l-ar fi îndemnat să ucidă un preot iubit de comunitate şi care respectă Scriptura. Becali nu exclude varianta ca ucigaşul să fie membru al unui cult satanic.
Romania TV
16 iun. 2012, 10:05
Becali: A intrat DIAVOLUL în biserică. Ucigaşul ar putea face parte dintr-o SECTĂ satanică

Atâta putere are Diavolul încât a intrat în biserică printr-un om bolnav pe care l-a îndemnat să facă acest lucru”, a afirmat Becali.

Acesta susţine că este posibil ca asasinatul să fie acţiunea unui cult satanic.

Pentru că aşa e în democraţie şi pentru că dacă strângi 12 adepţi poţi să faci o religie, cum e în America, au apărut aceste culte religioase, unele fiind secte satanice. Trebuie cercetat dacă acest criminal nu face parte dintr-o sectă satanică„, a spus Becali.

El susţine că un sobor de câteva zeci de ierarhi ai Bisericii Ortodoxe ar trebui să se roage ca evenimente ca acestea să nu se mai repete. „Cei de la Patriarhie trebuie să facă rugăciune, autorităţile trebuie să facă rugăciune, toţi trebuie să facem rugăciune, să ne întoarcem cu faţa spre Dumnezeu pentru că lucrurile astea nu putem să le oprim cu bodyguarzi şi pază pentru că Diavolul e mult mai şiret pentru că se spune că are atâta putere că poate distruge chiar pământul, numai că nu-l lasă Dumnezeu”, a spus europarlamentarul.

Becali susţine că nu întâmplător a fost ucis preotul Tudor Marin. „Ce credeţi, că Satan merge la un preot păcătos? Satan îl îndeamnă pe discipolul său să meargă la preotul iubit de comunitate, la preotul ce respectă cuvântul lui Dumnezeu!„, a conchis George Becali.

Preotul Tudor Marin, în vârstă de 65 de ani, de la biserica „Sfântul Ioan Botezatorul”, situată în Piaţa Unirii din Focşani, a fost înjunghiat mortal, sâmbătă dimineaţă, de o persoană necunoscută. După ce a fost înjunghiat, preotul a mai avut puterea să iasă din biserică pentru a cere ajutor. Imediat, o ambulanţă a ajuns la faţa locului.

„După ce a terminat slujba, în biserică a intrat un tânăr îmbrăcat în negru. Sub pretextul că vrea nişte lămuriri despre câteva versete din Biblie, s-a apropiat de preot şi l-a înjunghiat. Probabil că atacatorul este un alienat mintal”, a declarat protoiereul din Focşani, Nicolae Cobzarul.

Medicii au confirmat după aproximativ 50 de minute de la atac că preotul a decedat.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O mașină a intrat pe trotuar, în Brașov, și a lovit un grup de pietoni. Două persoane au murit
Fanatik.ro
Tragedie în sport! A murit după ce a fost lovit în cap de un bodyguard, într-un club
Capital.ro
Noua Lege ANI ajunge la Curtea Constituțională. USR și PNL sunt acuzate că blochează primirea a 771 de milioane de euro din fonduri europene
Playtech.ro
Este serviciul militar obligatoriu inclus în vechimea de muncă? Legea exactă din 2026
Adevarul
Autostrada Moldovei și schimbările observate de șoferi: „Este vis. Drumul e și mai rapid și mult mai relaxant”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„A fost un carnagiu” Filmul accidentului din Brașov, unde trei bărbați au fost spulberați pe trotuar. Momentul când șoferul sare peste sensul giratoriu și intră pe trotuar
iamsport.ro
BREAKING | Fostul atacant din SuperLiga, la un de a semna cu FCSB! Detaliile unei reveniri neașteptate
MediaFlux
Penalizări pentru cei care ies la pensie. Câți bani se opresc de la pensionari în 2026
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat