Blocaj în stabilirea normelor de aplicare a legii impozitului forfetar în turism. Cum explică Ministrul Finanţelor

Reprezentanţii patronatelor din turism susţin că Finanţele şi Autoritatea Naţională pentru Turism nu lucrează la normele de aplicare a legii impozitului forfetar, care trebuie să intre în vigoare pe 1 ianuarie 2017, şi astfel legea nu va putea fi aplicată. Ministrul Finanţelor îi contrazice.
Iulian Tudor
20 nov. 2016, 10:35
Blocaj în stabilirea normelor de aplicare a legii impozitului forfetar în turism. Cum explică Ministrul Finanţelor

De la începutul anului 2017, firmele din industria turistică vor plăti un impozit forfetar, în funcţie de numărul locuri de cazare în cazul hotelurilor şi raportat la suprafaţă, în cazul restaurantelor, informează MEDIAFAX. Deşi legea a fost publicată în Monitorul Oficial, normele de aplicare întârzie să apară.

Citeşte şi Impozitul forfetar se modifică pentru turism şi alimentaţie

„Din informaţiile noastre, nu se lucrează la normele de aplicare a acestei legi. Până în prezent, nu am fost contactaţi nici de Ministerul Finanţelor, nici de Autoritatea Naţională pentru Turism, pentru a ni se cere părerea în privinţa normelor de aplicare a legii privind impozitul forfetar”, a declarat pentru MEDIAFAX Dragoş Răducan, prim vicepreşedinte executiv al Federaţiei Patronatelor din Turismul Românesc (FPTR). În schimb, ministrul Finanţelor, Anca Dragu, a declarat pentru MEDIAFAX că „se lucrează la aceste norme la Ministerul Economiei şi la cel de Finanţe” şi „sperăm să fie gata, şi aprobate, până la sfârşitul anului”.

Surse din industria turistică au precizat însă că această situaţie nu este întâmplătoare şi că normele de aplicare vor întârzia să apară şi după începutul anului viitor, deoarece „multinaţionalele se opun introducerii acestei legi”. Pe de altă parte, „nici cei de la Fisc nu doresc să renunţe atât de uşor la controale şi amenzi, cu toate că ar încasa banii mai uşor la buget”. În plus, „alegerile au schimbat priorităţile” în instituţiile publice, au afirmat sursele.

Citeşte şi Impozite mai mici pentru patronii din turism şi alimentaţie publică – proiect de lege

La rândul său, Alin Burcea, preşedintele Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism (ANAT), arată că introducerea impozitului forfetar va simplifica lucrurile. „Impozitul se va baza pe criterii materiale, concrete: numărul locurilor de cazare sau suprafaţa restaurantului. Pentru buget va fi bine, fiindcă se vor strânge mai mulţi bani, iar pentru contribuabili va scădea numărul controalelor, situaţia simplificându-se”. Liderul ANAT susţine că, în acest fel, inclusiv cei care până acum au evitat să îşi achite impozitele, intrând pe pierdere, vor trebui să plătească un impozit forfetar. „În Grecia, dar şi în alte ţări europene, se plăteşte un impozit forfetar în turism. Astfel îţi poţi face un plan de afaceri şi îţi poţi proiecta business-ul”, a declarat Alin Burcea.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, succes după succes. Lovitura financiară cu care se mândresc cei mai bogați patroni din fotbalul românesc
Capital.ro
Documentul care se obține de la Casa de Pensii. Se aplică românilor din țară și străinătate. Îl cer autoritățile sau angajatorii
Playtech.ro
Cum au dispărut 15.000 de lei din telefonul unui client urcat într-un taxi din București. Ce trebuie să faci imediat dacă păţeşti aşa ceva
Adevarul
Scenariul „Eugen Tomac premier” - O mișcare de compromis cu risc în Parlament. Analiștii avertizează: Are legătură cu frica de anticipate
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Ebola ajunge mai aproape de România. Risc tot mai ridicat de răspândire
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi