Schimbări privind adeverinţa de venit eliberată persoanelor fizice

Fiscul vrea să includă în formularul "Adeverinţă de venit" şi veniturile brute realizate din salarii obţinute pentru creare de programe pentru calculator, pentru cercetare-dezvoltare aplicativă şi/sau dezvoltare tehnologică, din pensii mai mici decât plafonul de impozitare şi din salarii obţinute de persoanele fizice cu dizabilităţi grave sau accentuate, potrivit unui proiect de ordin al preşedintelui ANAF.
Filip Stan
21 nov. 2016, 13:23
Schimbări privind adeverinţa de venit eliberată persoanelor fizice

Adeverinţa de venit atestă veniturile realizate de persoanele fizice, în cursul unui an fiscal, înregistrate în evidenţa fiscală pe baza declaraţiilor depuse de acestea şi/sau de către terţi.

Potrivit news.ro, proiectul de ordin prevede aprobarea modelului şi conţinutului formularelor „Adeverinţă de venit” şi „Cerere de eliberare a unei adeverinţe de venit”, precum şi actualizarea şi aprobarea procedurii privind completarea formularului „Adeverinţă de venit”.

Odată cu aprobarea proiectului, va fi abrogat Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr.193/2009 pentru aprobarea modelului şi conţinutului formularelor „Adeverinţă de venit” şi „Cerere de eliberare a unei adeverinţe de venit” pentru persoane fizice.

Vezi si: ANAF: Contribuabilii care au de încasat bani de la stat nu vor mai putea fi executaţi silit de Fisc

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Moment unic pentru Simona Halep la Turneul Campioanelor! Sportiva e în culmea fericirii: ”E prima dată pentru mine”
Capital.ro
Călin Georgescu a anunțat decizia. Lovitură pentru AUR și POT: Nu le-am cerut să vorbească!
Playtech.ro
Transfer dosar pensie. Ce faci când schimbi domiciliul
Adevarul
Cum se apără jandarmul care a dat amenda de la Colectiv: „Domnul Rădună ne-a sfidat / Soția a fost căutată la muncă”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
Naum l-a DISTRUS în direct pe jucătorul cu 3 meciuri în tricoul României: 'De fiecare dată mă întreb ce gândește!'
MediaFlux
Prognoza ANM pentru următoarele două săptămâni. Toamnă mai caldă decât în alți ani
stirilekanald.ro
Lovitură de teatru în cazul livratorului lovit și umilit! Incredibil ce se întâmplă ACUM
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai