Comisia pentru achiziţionarea aeronavei pentru demnitari trece în coordonarea Ministerului Apărării Naţionale

Premierul Dacian Cioloş a semnat decizia prin care preşedintele comisiei pentru achiziţionarea unui avion destinat zborurilor speciale devine ministrul Apărării. Comisia a trecut astfel din coordonarea Ministerului Transporturilor, în cea a MApN. Decizia lui Dacian Cioloş reprezintă punerea în aplicare a unei hotărâri a CSAT.
Iulian Tudor
28 nov. 2016, 18:34
Comisia pentru achiziţionarea aeronavei pentru demnitari trece în coordonarea Ministerului Apărării Naţionale

Comisia pentru achiziţionarea unui avion destinat zborurilor speciale, inclusiv deplasărilor preşedintelui sau ale altor demnitari, a devenit operaţională pe 25 mai şi a fost condusă iniţial de ministrul Transporturilor, comisia având în componenţă reprezentanţi ai Cancelariei premierului, Preşedinţiei, Ministerului Finanţelor, MApN, MAE, ANAP, SRI, SIE, STS, RA-APPS şi ai Autorităţii Aeronautice Civile Române, potrivit news.ro.

Comisia are ca obiectiv promovarea memorandumului prin care este supus aprobării CSAT „formatul pentru constituirea, în mod etapizat a capabilităţii aeriene destinate zborurile speciale, cu precizarea etapelor de implementare şi a măsurilor necesare pentru operaţionalizarea primei etape, începând cu 1 ianuarie 2017”.

Potrivit deciziei premierului Cioloş din mai, comisia trebuia să elaboreze proiectul de act normativ pentru asigurarea finanţării achiziţiei unei aeronave, astfel încât aceasta să fie cumpărată în cursul acestui an, urmând ca în 2017 să fie operaţionalizată.

Membrii comisiei sunt desemnaţi de conducătorii instituţiilor care fac parte din acest for, aceştia putând fi însoţiţi şi de experţi. Fiecare instituţie membră are câte un reprezentant, excepţie făcând Ministerul Apărării Naţionale, care are trei reprezentanţi.

Comisia are 15 membri: ministrul Apărării, şeful Cancelariei primului-ministru, un consilier de stat de la Administraţia Prezidenţială, un secretar de stat din Ministerul Finanţelor, unul din Ministerul de Externe, preşedintele Agenţiei Naţionale pentru Achiziţii Publice, câte un specialist de la SRI, SIE şi SPP, directorul STS, directorii generali ai RA-APPS şi ai Autorităţii Aeronautice Civile Române, iar din partea MApN vor fi şeful Statului Major General, şeful Statului Major al Forţelor Aeriene şi şeful Departamentului pentru Armamente.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cum s-a implicat Nicolae Ceaușescu în crearea fabuloasei echipe Steaua, câștigătoarea Cupei Campionilor din ’86. Totul s-a întâmplat la vila celebră de la Snagov
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Un iubit actor a murit la doar 35 de ani. A publicat un mesaj tulburător pe Instagram
Playtech.ro
Produsele alimentare retrase de urgenţă de la raft de către Carrefour. Ce trebuie să facă cei care le-au cumpărat
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O elevă de 18 ani a fost găsită moartă pe un câmp din Bihor. Principalul suspect ar fi un îngrijitor de la ferma unde tânăra făcea practică
iamsport.ro
Rapid i-a tăiat indemnizația lunară de 1500 de lei unei legende a clubului: ”Nu ne mai respectă!”
MediaFlux
OMS, prima reacție privind focarul de hantavirus izbucnit la bordul unei nave de croazieră: Nu reprezintă începutul unei pandemii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi